Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2013

Αργεντινή: Γκολάρα Ροντρίγκεζ!! (videos)

Οι Νιούελς Ολντ Μπόις ξέφυγαν στην κατάταξη της αργεντίνικης Inicial, επειδή το… ήθελε ο Μάξι Ροντρίγκεζ, ο οποίος πρωταγωνίστησε στο 1-0 επί της Ρασίνγκ Κλουμπ.
Ενώ το ματς φαινόταν πως θα καταλήξει στη «λευκή» ισοπαλία, ο 32χρονος μεσοεπιθετικός πέρασε σχεδόν ολόκληρη την αντίπαλη άμυνα εντός της περιοχής και σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 86ο λεπτό. Ακολούθησαν, προφανώς, πανηγυρισμοί, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τελευταία θέση της κατάταξης της Incial.
Νωρίτερα, η Γοδόι Κρουζ, η οποία προσπαθεί να αποφύγει τον υποβιβασμό, πήρε σημαντικό 2-0 σε βάρος της Τίγκρε χάρη σε γκολ του Χοσέ Λουίς Φερνάντεζ στο 25ο λεπτό και του Τζόναθαν Ράμις στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου. Ανάμεσα στα δύο γκολ, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννέα παίκτες εξαιτίας αποβολής των Ματίας Πέρεζ Γκαρσία και Μάρκος Γκελαμπέρτ.
2
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.