Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου 2013

«Κανονιές» και μοιρασιά!!

Το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του Championnat δεν είχε νικητή. Παρί Σεν Ζερμέν και Μονακό ήρθαν ισόπαλες 1-1 με τους Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και Ρανταμέλ Φαλκάο να βρίσκουν δίχτυα για τις ομάδες τους.

«Κανονιές» και μοιρασιά
Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, με τις Παρί Σεν Ζερμέν και Μονακό να έρχονται ισόπαλες 1-1 στην έδρα της πρώτης. Οι περσινοί πρωταθλητές είχαν την υπεροχή σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να βρίσκει δίχτυα στο ξεκίνημα του αγώνα.

Η απάντηση της ομάδας του Πριγκιπάτου ήρθε στο 20ο λεπτό, όταν ο Ρανταμέλ Φαλκάο παραβίασε την εστία του Σιρίγκου κάνοντας το 1-1. Για το υπόλοιπο του αγώνα οι παίκτες του Μπλαν δημιούργησαν ευκαιρίες (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) όμως δεν κατάφεραν να σημειώσουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη και το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Έτσι, η Παρί δεν κατάφερε να περάσει τη Μονακό, που διατηρήθηκε στην κορυφή με 14βαθμούς, έναντι 12 της ομάδας του Λοράν Μπλαν, που ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με τη Σεντ Ετιέν.