Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου 2013

Με σπασμένα… φρένα η Νάπολι!!

Ούτε η εξαιρετική Μίλαν δεν κατάφερε να βάλει… φρένο στη Νάπολι, με τους «παρτενοπέι» να φεύγουν με το… διπλό από το Μιλάνο (2-1) και να κάνουν το 4Χ4 στο πρωτάθλημα.

Με σπασμένα… φρένα η Νάπολι (video)
Φέτος είναι η χρονιά της και φροντίζει να το αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία που της δίνεται.

Ούτε καν η εξαιρετική Μίλαν δεν μπόρεσε να… φρενάρει αυτή την εκπληκτική Νάπολι, η οποία έφυγε με το… διπλό από το Μιλάνο, επικρατώντας 2-1 των «ροσονέρι». Οι «παρτενοπέι» με αυτή τη νίκη έκαναν το 4Χ4 στο πρωτάθλημα και συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν στο ξεκίνημα, δείχνοντας πώς την φετινή σεζόν το… φρένο δεν είναι στις επιλογές τους.

Στον αντίποδα η Μίλαν, ίσως έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της στη σεζόν, αλλά ο Μπαλοτέλι δεν μπορούσε να σκοράρει σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, χάνοντας μάλιστα και πέναλτι, με αποτέλεσμα το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις να είναι χωρίς αντίκρισμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Νάπολι να μπαίνει δυνατά και να απειλεί με τον Ιγκουαΐν. Το γκολ για τους «παρτενοπέι» ήρθε στο 6ο λεπτό με τον Μπρίτος να κάνει το 1-0. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ανήκε στη Μίλαν, που προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν μετουσίωσε τις ευκαιρίες της σε γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι ξεκίνησε και πάλι με γκολ, με τον Ιγκουαΐν αυτή τη φορά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 2-0.

Οι «ροσονέρι» είχαν την ευκαιρία να μειώσουν στο 61’, αλλά ο Μπαλοτέλι νικήθηκε από τα 11 βήματα από τον Πέπε Ρέινα, ενώ παράλληλα έχασε και το πρώτο του πέναλτι μετά από 26 (!) συνεχόμενες εύστοχες εκτελέσεις. Η Μίλαν πίεσε, είχε δοκάρι και πάλι με τον Μπαλοτέλι, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Το μόνο που πέτυχαν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σούπερ Μάριο να σκοράρει, όταν όμως, ήταν πια αργά.