Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013

Βαθμό κορυφής η Ρούμπιν, το "μπαμ" η Μάριμπορ!!

Η Ρούμπιν έφυγε αλώβητη από την έδρα της Γουίγκαν αφού απέσπασε ισοπαλία 1-1 και κρατήθηκε στην κορυφή του ομίλου – Εμφατικό «διπλό» 3-1 η Μάριμπορ την Ζούλτε Βάρεγκεμ

Βαθμό κορυφής η Ρούμπιν, το
Η ομάδα από το Ταταρστάν απέσπασε 1-1 στην έδρα της Γουίγκαν, αν και πιέστηκε στην επανάληψη και προηγείται με 7 πόντους στον όμιλο, έναντι 5 της αντιπάλου της

Πάρτι για την Μάριμπορ στο «Γιαν Μπρεϊντέλ» 1-3, παρά το γεγονός πως προηγήθηκε η Ζούλτε νωρίς, αλλά μετά οι Σλοβένοι πήραν φωτιά

ΓΟΥΙΓΚΑΝ – ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΖΑΝ 1-1

Ένα πολύ θετικό αποτέλεσμα πήρε μέσα στο DW Stadium, η Ρούμπιν που παρέμεινε στην κορυφή του 4ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ. Κατόρθωσε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ και συγκεκριμένα στο 15ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Μαβινγκά, ο Προυντνίκοφ έκανε το κοντρόλ και σούταρε άμεσα για να γράψει το 1-0. Η απάντηση της Γουίγκαν, ήρθε από τον Πάουελ που ισοφάρισε με ωραίο γωνιακό σουτ έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος η Γουίγκαν είχε την υπεροχή, προσπάθησε να κάνει φάσεις και μάλιστα άγγιξε το γκολ με τον Φορτουνέ στο 92, ο οποίος νικήθηκε από τον Ρίζικοφ, ωστόσο η Ρούμπιν κράτησε τον πολύτιμο βαθμό που της δίνει σαφές προβάδισμα για την πρωτιά στον 4ο όμιλο.

ΖΟΥΛΤΕ ΒΑΡΕΓΚΕΜ – ΜΑΡΙΜΠΟΡ 1-3

Οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα στο «Γιαν Μπρεϊντέλ» με το γκολ του Ντε Φάου στο 13ο λεπτό από κοντά μετά από ασταθή επέμβαση του Χαντάνοβιτς. Ωστόσο πριν κλείσει το πρώτο μέρος οι Σλοβένοι με εντυπωσιακό γκολ του Σρνιτς, ύστερα από λάθος της άμυνας της Ζούλτε έγραψε το 1-1. Ο Μέρτελι με ένα έξοχο σουτ, λίγο έξω από την περιοχή στο 34ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στη Μάριμπορ για το 2-1.

Η ομάδα από τη Σλοβενία, μπήκε με φούρια και στο δεύτερο μέρος και με γκολ του Μεζγκά με σουτ από το σημείο του πέναλτι πάνω στην κίνηση έγραψε το 1-3 και εδραίωσε τη νίκη της, αφού παρά την αποβολή του Μίλετς με δεύτερη κίτρινη, δεν άλλαξε κάτι και η Μάριμπορ, πήρε το πρώτο τρίποντο.