Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013

Κόπα Σουνταμερικάνα: Στα πέναλτι η Ατλέτικο Νασιονάλ! (videos)

Ηττήθηκε με 1-0 στη Βραζιλία από την Μπαΐα, αλλά η Ατλέτικο Νασιονάλ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα χάρη σε 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι.
Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Έλντερ ισοφάρισε το 1-0 υπέρ των Κολομβιανών, που καταγράφηκε στον πρώτο αγώνα της διπλής σειράς των δύο ομάδων. Παρά το γρήγορο γκολ, οι δύο ομάδες δεν θέλησαν να ρισκάρουν, οπότε κατέληξαν στα πέναλτι, στα οποία οι Βραζιλιάνοι αστόχησαν σε δύο περιπτώσεις. Άρα, οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος της Κολομβίας πήραν «εισιτήριο» για τον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Σάο Πάολο.
Από την πλευρά της, η βραζιλιάνικη Κοριτίμπα αποκλείστηκε από την Ιτάγκουι, επίσης από την Κολομβία, αν και προηγήθηκε με 1-0 στο 45ο λεπτό με θεαματικό αυτογκόλ του Χάβιερ Λόπεζ. Ισοφάρισε μεν την εντός έδρας ήττα με 1-0, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο ο Λουίς Κουινιόνεζ Λόπεζ βρήκε δίχτυα στο 63ο και στο 90ό λεπτό, οπότε οι γηπεδούχοι πέρασαν με συνολικό 3-1 στον επόμενο γύρο, όπου περιμένει η Λιμπερτάδ από την Παραγουάη.