Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2013

Εκτός Κυπέλλου η Μπολόνια, πρόκριση για Πάρμα!!

Η Μπολόνια αποκλείστηκε από την συνέχεια του Κυπέλλου, με 2-1 από τη Σιένα στην παράταση. Προκρίσεις στους «16» για τις Πάρμα, Σπέτσια και Αβελλίνο.

Εκτός Κυπέλλου η Μπολόνια, πρόκριση για Πάρμα
Η Μπολόνια με βασικό τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο (αντικαταστάθηκε στο 67ο λεπτό), βρέθηκε πίσω στο σκορ, από το γκολ του Βαλιάνι στο 78’, αλλά ο Μοσκαρντέλι με ένα δικό του γκολ στο 85’ οδήγησε το ματς στην παράταση. Τελικά η Σιένα με ένα γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων στην παράταση, πήρε την πρόκριση, με λυτρωτή τον Μαροκινό, Φεντάλ.

Περίπατο έκανε η Πάρμα απέναντι στη Βαρέζε στο «Ένιο Ταρντίνι». Ο Χιλιανός, Χάιμε Βαλντές άνοιξε το σκορ στο 5’ για να έρθουν τα γκολ από τον Μουνάρι και τον Παλαντίνο για το 3-0. Ο Ρόσι στο 69ο έκανε το 4-0 και ο Νταμόντε στο 88’ σημείωσε το γκολ της τιμής για την Βαρέζε.

Η Σπέτσια μετέτρεψε τον αγώνα με την Πεσκάρα σε παράσταση για έναν ρόλο, αφού επικράτησε με 3-0. Ο Εμπάγκουα στο 8’ έκανε το 1-0, η Πεσκάρα μέσα σε ένα πεντάλεπτο 25’-30’ έμεινε με εννέα, λόγω αποβολών, των Ζούπαριτς και Κουτόλο. Ο Σανσοβίνι στο 45ο έκανε το 2-0 και ο Ρίβας στο φινάλε έγραψε το 3-0.

Η Αβελλίνο πέτυχε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και με τα τέρματα του Ντ’ Άντζελο στο 22ο λεπτό και του Καστάλντο στο 82ο πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16», απέναντι στη Φροζινόνε. Η τελευταία μείωσε σε 2-1 στο 90ο λεπτό με τον Τσιοφάνι.