Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2013

Ήταν ΠΑΟΚ μόνο στο δεύτερο ημίχρονο!!

Κάνοντας ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την Άνκαρα με 84-65, για την 8η αγωνιστική του Eurocup παρά την τεράστια προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του στο δεύτερο μισό.

Ήταν ΠΑΟΚ μόνο στο δεύτερο ημίχρονο
Τραγικά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ το εκτός έδρας ματς με την Άνκαρα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου Eurocup. Αυτό το κάκιστο ξεκίνημα τον έφερε πολύ νωρίς με μια τεράστια διαφορά στην «πλάτη» κι ένα «βουνό» ν’ ανέβει (48-18) για πάρει την τρίτη σερί νίκη και την έκτη στο Eurocup. Το «βουνό» αυτό δεν κατάφερε να το ανέβει ποτέ όμως, όσο κι αν προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο κι έτσι γνώρισε την ήττα με 84-65,γιατί οι γηπεδούχοι στα πρώτα είκοσι λεπτά φαίνονταν να αγωνίζονται χωρίς αντίπαλο.

Διασωθέντες από τον «Δικέφαλο του Βορρά» οι Κούπερ με 15 πόντους και 13 ασίστ και Μπόγρης με 19, ενώ εξαιρετικοί ήταν για τους γηπεδούχους ο Κλέι Τάκερ με 24 ,ο Βάλτερς 15 με και ο Πλίσνιτς με 11 πόντους, 4 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Λιγότερο από επτά λεπτά αγωνίστηκε στο παιχνίδι ο Κώστας Χαραλαμπίδης λόγω ίωσης.

Με τους Ερντενίζ, Πλίσνιτς Βάλτερς Γκολούμποβιτς και Τάκερ παρατάχθηκε η Άνκαρα για το τζάμπολ. Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το ματς με Πέιν, Κούπερ, Χαραλαμπίδη Τσαϊρέλη και Μπόγρη. Με δώδεκα αναπάντητους πόντους ξεκίνησαν οι Τούρκοι απέναντι στο «Δικέφαλο του Βορρά». Πολύ κακός ο ΠΑΟΚ, έδωσε το δικαίωμα στην Άνκαρα να φτάσει τη διαφορά στο +21 (26-5) μόλις στο όγδοο λεπτό του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να βρίσκον ται πίσω με 21 πόντους (28-7) κάνοντας μια πολύ κακή εμφάνιση.

Με τρίποντο του Τάκερ ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος και η διαφορά στους 24 (31-7) για τους Τούρκους, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει ανίκανος να αντιδράσει έχοντας κάκιστα ποσοστά στην επίθεση, αντίθετα με την Άνκαρα η οποία είχε εξαιρετικά ποσοστά εντός πεδειάς. Οι Τούρκοι με 8-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου έστειλαν τη διαφορά στους 29 (36-7). Ο ΠΑΟΚ σε 13 λεπτά αγώνα έχει βάλει 7 μόλις πόντους. Στο 18ο λεπτό η Άνκαρα κατάφερε για πρώτη φορά να φτάσει τη διαφορά στους 30 πόντους (45-15) και να ολοκληρώσει έτσι το πρώτο μισό, 48-18.

Την ύστατη προσπάθεια να περισώσει ένα χαμένο ματς έκανε ο ΠΑΟΚ μειώνοντας τη διαφορά στους 23 (50-27) με ένα 9-2 σερί. Καλύτερος ο «Δικέφαλος του Βορρά» στην τρίτη περίοδο, κατάφερε να μειώσει σε 58-42 βελτιώνοντας σε μεγάλο βαθμό το ποσοστό του στα δίποντα και εξισορροπώντας τη διαφορά στα ριμπάουντ. Σε αυτήν την αντεπίθεση μπροστάρηδες ήταν οι Κούπερ, Μπόγρης και Πέιν. Τελικά παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 66-44 για την Άνκαρα

Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν να «μαζέψει» λίγο ακόμα τη διαφορά ώστε να ηττηθεί τελικά με 84-65.

Τα δεκάλεπτα:28-7, 48-18, 66-44, 84-65

Άυκον Τεντ Άνκαρα (Σουντέρ): Καβακλίογλου 3, Καντάν 2, Μπίμπο, Ερντίζ 9, Βάλτερς 15, Πλίσνιτς 11, Ράσιτς, Γκολούμποβιτς 12, Τάκερ 24, Καμέρ 6, Οζκάν 2, Μπαϊγιούλ.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 16, Κούπερ 15, Χαραλαμπίδης, Τσόκλας 2, Βουκίσεβιτς 3, Τσαιρέλης 5, Ντέντας 5, Μαργαρίτης, Καλλές, Μπόγρης 19, Κασελάκης, Λιάπης

Διαιτητές: Ρίζικ, Σεμές, Πάστουσιακ
Πηγή: sport-fm.gr