Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2013

Νίκη για τον Πανιώνιο με αμερικανικό δίδυμο… φωτιά!

Με τον Κάρτερ να λύνει και τον ΜακΚόλουμ να δένει ο Πανιώνιος έφτασε στην πέμπτη του νίκη στο Eurocup επικρατώντας εκτός έδρας της Νεπτούνας με 86-78, για την 8η αγωνιστική του Eurocup.

Νίκη για τον Πανιώνιο με αμερικανικό δίδυμο… φωτιά
Με αμερικανικό δίδυμο… φωτιά, αυτό των Κάρτερ και ΜακΚόλουμ ο Πανιώνιος επικράτησε της Νεπτούνας εκτός έδρας με 86-78 για την 8η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Eurocup.

Οι «κυανέρυθροι» δεν δυσκολεύτηκαν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να πάρουν την πέμπτη τους νίκη η οποία τους δίνει πλεονέκτημα όσον αφορά στην πρόκρισή τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

29 πόντοι και 7 ασίστ για τον Κάρτερ, 20 πόντοι 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ για τον ΜακΚόλουμ. Ο Σίνιτσα πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 19 πόντους.

Δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο Πανιώνιος και προηγήθηκε με 8, 6-14. Μάλιστα έχοντας απόλυτη υπεροχή στα ριμπάουντ (7-2), με 4/5 τρίποντα και παίζοντας ομαδικά, οι «κυανέρυθροι» βρέθηκαν ακόμα και στο +11 (13-24) με τους γηπεδούχους να μαζεύουν λίγο τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου, 17-25. Δεν ήταν ανάλογη η συνέχεια για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Τα 3’50’’ που χρειάστηκαν για να σκοράρουν έδωσαν την ευκαιρία στη Νεπτούνας να πλησιάσει στους 4 (21-25) ενώ συνεχίζοντας την πίεση οι Λιθουανοί βρέθηκαν στο -2 (33-35) ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο χρόνο απέμενε πάντως ο Πανιώνιος κατάφερε με σερί 6-0 να οδηγηθεί στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα οκτώ πόντων, 33-41.

Οι «κυανέρυθροι» αποκατέστησαν τη διψήφια διαφορά στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (33-43) όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να κρατηθούν στο ματς μειώνοντας στους 4 (55-59) λίγο πριν την ολοκλήρωση των 30’ (55-61). Στο δεκάλεπτο που απέμενε ο Πανιώνιος είχε το πάνω χέρι. Δείχνοντας ωριμότητα και ψυχραιμία στο παιχνίδι του δεν άφησε την Νεπτούνας να τον απειλήσει ουσιαστικά φτάνοντας στο χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία στο τελικό υπέρ 78-86.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 33-41, 55-61, 78-86

Νεπτούνας (Μακσβίτις): Μαζέικα 16, Γκιρντζιούνας 3 (1), ΜακΚλούρ, Σίνιτσα 19 (5), Εϊτουταβίτσιους 3, Σαρακάουσκας 10 (1), Γκαλντίκας 11, Ρουνκάουσκας 7 (1), Ουλάνοβας 3, Βασίλιους 2, Σμιθ 5.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 20 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σταμάτης, Μοτσενίγος, Ντούβνιακ 12 (5 ριμπάουντ), Κάρτερ 29 (5/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μίλμπουρν 14 (1), Αθανασούλας 2, Σκορδίλης 6, Λάνγκφορντ 1, Μισέλ, Κυρίτσης 2, Σαλούστρος Πηγή: sport-fm.gr