Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2013

Η αποθέωση του ποδοσφαίρου (και της Νάπολι)!

Για ένα ημίχρονο Νάπολι και Ίντερ διαφήμισαν το επιθετικό ποδόσφαιρο με τους «παρτενοπέι» να επικρατούν με σκορ 4-2 και τα πέντε από τα έξι γκολ να μπαίνουν στο πρώτο μέρος!

Για 45 λεπτά η Νάπολι και η Ίντερ έκαναν ό,τι μπορούν για να αποδείξουν πως οι μέρες που το «κατενάτσιο» βασίλευε στο ιταλικό ποδόσφαιρο ανήκουν στο παρελθόν.

Αν και πληγωμένη από τον απίστευτο αποκλεισμό της από το Champions League, η Νάπολι συνέχισε να παίζει εντυπωσιακό ποδόσφαιρο και χάρη σε αυτό επικράτησε σε ένα φανταστικό ματς 4-2 της Ίντερ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ωραίο σουτ του Ιγκουαΐν στο 9’ και στη συνέχεια χρειάστηκε να περάσουν λίγα λεπτά μέχρι θεατές και τηλεθεατές να αρχίσουν την… καταμέτρηση!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε το «run and gun», με τον Καμπιάσο να ισοφαρίζει στο 35’ για να ακολουθήσει διπλό χτύπημα από τους «παρτενοπέι» με τους Μέρτενς (35’) και Τζεμαΐλι (39’). Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος ο Ναγκατόμο κατάφερε να μειώσει ξανά στο ένα γκολ.

Οι παίκτες του Μπενίτεθ όμως ήταν αποφασισμένοι να μην αφήσουν τη νίκη να φύγει από τα χέρια τους και σε αυτό βοήθησε η αποβολή του Αλβάρεζ στο 71’. Το τέρμα του Καγιεχόν στο 81’ απλά διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Στις καθυστερήσεις ο Πάντεφ αστόχησε σε πέναλτι χάνοντας την ευκαιρία να σκοράρει απέναντι στην πρώην ομάδα του, ενώ στο πρώτο μέρος ο Ινσίνιε είδε καταπληκτικό σουτ να καταλήγει στο δοκάρι.

Νωρίτερα, η αναμέτρηση της Γιουβέντους με τη Σασουόλο εξελίχθηκε σε προσωπική υπόθεση του Κάρλος Τέβες.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας έψαχναν μια πειστική εμφάνιση μετά τον αποκλεισμό-σοκ από τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Champions League και τα κατάφεραν. Ο «Καρλίτο» έδειξε το δρόμο προς την επιτυχία σκοράροντας μετά από μόλις 15 λεπτά παιχνιδιού, ενώ χτύπησε ξανά με τη λήξη του πρώτου μέρους και ολοκλήρωσε τον προσωπικό του θρίαμβο στο 68’.

Στο μεσοδιάστημα είχε προλάβει να σημειώσει το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της «Γηραιάς Κυρίας» ο Πελούζο.