Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2013

Νίκες εκτός για Τίμπεργουλφς και Μπλέιζερς!!

Το Πόρτλαντ επιβλήθηκε με 111-109 στην παράταση των Ντιτρόιτ Πίστονς με πρωταγωνιστή στο φινάλε τον Λίλαρντ – Νίκη με 101-93 της Μινεσότα μέσα στο Μέμφις

Νίκες εκτός για Τίμπεργουλφς και Μπλέιζερς
Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ ήταν πρώτος σκόρερ με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ, ωστόσο ο Ντέμιεν Λίλαρντ, ήταν αυτός που ισοφάρισε το ματς με δύο βολές και που με 8 από τους 12 πόντους που σημείωσε η ομάδα του στην παράταση καθάρισε το ματς, βάζοντας και το νικητήριο σε νεκρό χρόνο. Ο ίδιος έπαιξε και την καθοριστική άμυνα, για να πάει το ματς στην παράταση κλέβοντας τη μπάλα, πριν οι Πίστονς πάρουν την ευκαιρία να σκοράρουν στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη των Μπλέιζερς που έχουν ρεκόρ 21-4, που βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 13 στην 4η περίοδο.

Στο FedEx Forum στο Μέμφις, οι Τίμπεργουλφς είχαν σε μεγάλη μέρα τον Κέβιν Λαβ, όμως ο Νίκολα Πέκοβιτς ήταν ο καθοριστικός, μιας και με το ματς στο 95-92 υπέρ της ομάδας του και με 2:26 ν’ απομένουν, σημείωσε τους 6 τελευταίους πόντους της ομάδας του για να καθαρίσει τη νίκη με 101-93. Κακή εμφάνιση από τον Κώστα Κουφό με 2 πόντους, 2 ριμπάουντ σε 15:46, ενώ ο Νικ Καλάθης σε 7:45 είχε 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 χαμένα σουτ.

Οι Σακραμέντο Κινγκς, επιβλήθηκαν με 106-91, στην Sleep Train Arena, με τον Ρούντι Γκέι να σημειώνει 26 πόντους και τον Κάζινς με 21.

Μέμφις Γκρίζλις – Μινεσότα Τίμπεργουλφς 93-101

Κόνλεϊ 28, Ράντολφ 20, Λέουερ 15, Μπέιλες 14 – Λαβ 30, Πέκοβιτς 19, Μπαρέα 15, Ρούμπιο 12

Ντιτρόιτ Πίστονς – Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 109-111 (στην παράταση καν. αγώνας 99-99)

Σμιθ 31, Μονρό 17, Στάικεϊ 17, Τζένινγκς 15 – Όλντριτζ 27, Λίλαρντ 23, Μπατούμ 18, Μάθιους 14

Σακραμέντο Κινγκς – Χιούστον Ρόκετς 106-91

Γκέι 26, Κάζινς 21, Τόμας 19, Ουίλιαμς 11 – Χάρντεν 25, Πάρσονς 19, Χάουαρντ 13 (10ριμπ.), Μπρουκς 13 Πηγή: sport-fm.gr