Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2013

Κόπα Σουνταμερικάνα: Διαγωνισμός φάουλ στη Βραζιλία!! (video)

Για ένα ακόμα ματς έμεινε στον πάγκο ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ και μεταγραφικός στόχος του Παναθηναϊκού, Ισμαέλ Μπλάνκο, αλλά η Λανούς απέσπασε 1-1 από την Πόντε Πρέτα στη Βραζιλία.
Το ματς αποτέλεσε τον πρώτο τελικό του Κόπα Σουνταμερικάνα, ενώ ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 11 Δεκεμβρίου (ξημερώματα 12/12), στην Αργεντινή, οπότε η Λανούς του Μπλάνκο απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση του τροπαίου. Το πρώτο παιχνίδι, πάντως, σημαδεύτηκε από δύο πανέμορφες εκτελέσεις φάουλ.
Ειδικότερα, στο 52ο λεπτό άνοιξε το σκορ υπέρ των φιλοξενούμενων ο 28χρονος αμυντικός, Πάολο Γκολτζ, ο οποίος «έστειλε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Ρομπέρτο, χάρη σε αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ. Ακολούθησε απάντηση των Βραζιλιάνων με το ίδιο «νόμισμα», καθώς ο 23χρονος Φελίπε Μπάστος «ζωγράφισε» με άλλη εκτέλεση φάουλ στο 78ο λεπτό.

Πηγή: onsports.gr