Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014

Πολύ σκληρή για να... «γκελάρει»

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε η Παρί το «στραβοπάτημα» της Μονακό. Οι παίκτες του Μπλαν, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, επικράτησαν 2-1 στην έδρα της Αζαξιό και «ξέφυγαν» με +5 από τη 2η θέση.

Την όρεξη της Μονακό, που στραβοπάτησε χθες, αλλά και της Λιλ, υποδέχεται την Κυριακή τη Ρεμς, έκοψε η Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Λοράν Μπλαν πέρασε με σκορ 2-1 από την έδρα της Αζαξιό, στο πλαίσιο της 20η αγωνιστικής και αύξησε τη διαφορά της από τη 2η θέση στους 5 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι αν και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό χάρη σε τέρμα του Εντουάρδο δεν κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των Παριζιάνων, που έφτασαν στην ισοφάριση λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (41’) με τον Λαβέτσι να στέλνει τη μπάλα σε κενή εστία έπειτα από ασίστ του Ιμπραΐμοβιτς.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ομάδα του Μπλαν αύξησε την πίεση της και τελικά δικαιώθηκε. Ο Ματουϊντί στο 74’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Αζαξιό, που παρά τις χαμένες ευκαιρίες στο φινάλε δεν γλίτωσε την ήττα.