Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014

Φεστιβάλ γκολ και… σεντόνι!!

Εδώ «γονάτισε» τη Μπαρτσελόνα, στην Αλμερία θα… κολλούσε; Η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν έδειξε κανένα έλεος (6-1) και διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση που δίνει εισιτήριο για το Champions League.

Φεστιβάλ γκολ και… σεντόνι
Ήταν το φαβορί και φρόντισε να το αποδείξει με τον πλέον εμφατικό τρόπο. Η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε έφτασε στην εντυπωσιακή νίκη με σκορ 6-1 επί της Αλμερία για την 19η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν και σταθεροποιήθηκε στην τέταρτη θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι, οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τη δύναμη του «Σαν Μαμές», διατηρώντας το αήττητο και φτάνοντας τις οχτώ νίκες σε δέκα παιχνίδια. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι, είδαν να μπαίνει τέλος στο μικρό αήττητο σερί τριών αγωνιστικών και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο, γνωρίζοντας τη μεγαλύτερη φετινή τους ήττα.

Με το… καλησπέρα της αναμέτρησης, η Αθλέτικ Μπιλμπάο έδειξε ποιος είναι το «αφεντικό». Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Αντούριθ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Ρίκο με πλασέ στην κίνηση από πλάγια θέση, έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, δημιουργός ήταν ο Σουσαέτα, που έκανε σέντρα από δεξιά και ο Ερέρα με άψογο κοντρόλ και αριστερό σουτ, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του (2-0). Οι Βάσκοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, τριπλασίασαν τα τέρματα τους με κεφαλιά του Λαπόρτ, μετά από κόρνερ του Σουσαέτα. Στο 34’ ήταν η σειρά των παικτών της Αλμερία να πανηγυρίσουν. Ο Βέρθα εκτέλεσε το φάουλ και ο Χέλντερ Μπαρμπόσα με γυριστή κεφαλιά από αρκετά μακρινή απόσταση, μείωσε σε 3-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στα τελευταία λεπτά, η Μπιλμπάο έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Ρίκο και Ιτουράσπε, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε τέταρτο γκολ.

Όμως, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό, η ταξιαρχία του Ερνέστο Βαλβέρδε έφτασε στο τέταρτο γκολ. Ο Ερέρα έκανε σέντρα από δεξιά, ο Μουνιαίν δεν κατάφερε να στείλει στα δίχτυα τη μπάλα, που έφτασε στον Αντούριθ, ο οποίος με κοντινό σουτ έκανε το 4-1. Το… φεστιβάλ γκολ της Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές» είχε και συνέχεια. Στο 68ο λεπτό ήταν σειρά να χριστεί σκόρερ ο Ιμπάι, που πέτυχε ίσως το ωραιότερο γκολ της βραδιάς. Ο Ισπανός πήρε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής, την «ζύγισε» και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ την έστειλε στο αριστερό «Γ» της εστίας της Αλμερίας, «γράφοντας» με εντυπωσιακό τρόπο το 5-1. Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε στο 86’ ο Ιμπάϊ, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Αυτό ήταν με πιο απλό τρόπο και συγκεκριμένα από το σημείο του πέναλτι.