Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014

Υπόθεση… δεκαλέπτου!!

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να «καθαρίσει» ο ΠΑΟΚ το ματς με τον Ίκαρο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε εύκολα στη Χαλκίδα (86-78) της τοπικής ομάδας και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας.

Υπόθεση… δεκαλέπτου
Σε υπόθεση… δεκαλέπτου μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ την αναμέτρηση με τον Ίκαρο στη Χαλκίδα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Με ένα επιμέρους 29-9 στην τρίτη περίοδο, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν εύκολα στην όγδοη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας με 86-78 των γηπεδούχων. Έτσι, έφτασαν τους 21 βαθμούς και παρέμειναν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Τσαϊρέλης κορυφαίος για τον «Δικέφαλο του Βορρά». Ο Άσκα ήταν πρώτος σκόρερ για τον Ίκαρο.

Μαζί βάδιζαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να έχουν ισχνό προβάδισμα (12-10) τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Με μικρό σερί 6-0 ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά (12-16) και παίζοντας με συγκέντρωση (0 λάθη) ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (19-25). Παράσταση για… έναν ρόλο ήταν η δεύτερη περίοδος. Με πολύ καλή άμυνα που κράτησε στους 9 πόντους τον Ίκαρο, απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (11-3), 5/6 τρίποντα και πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε σχεδόν… ό,τι ήθελε στο παρκέ εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +26 (28-54) στο ημίχρονο!

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ακόμα και στο +28 (30-58), όμως κάπου εκεί χαλάρωσαν, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννης. Με επιμέρους 15-6 έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (45-64). Στο τελευταίο λεπτό ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με μικρό σερί 5-0 διαμόρφωσε το 45-69 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Το +30 (45-75) στο οποίο έφτασε γρήγορα η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου στις αρχές τις τελευταίες περιόδου «σφράγισε» ουσιαστικά τη νίκη για τον «Δικέφαλο του Βορρά». Το μόνο που κατάφερε ο Ίκαρος, σε ένα ματς που είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, ήταν να εκμεταλλευτεί την αναμενόμενη χαλάρωση των αντιπάλων του και να μειώσει στο τελικό αξιοπρεπές 78-86 με επιμέρους 33-17!

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 28-54, 45-69, 78-86

Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στρναντ 3 (1), Γκόβενς 9 (2), Άσκα 20 ( 6 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος 10 (2), Σάτον 9 ( 6 ριμπάουντ), Γκαγκαλούδης 16 (7 ασίστ), Βουγιούκας, Μάσιτς 6 (1), Ρίτσαρντς 5 (1)

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 9 (7 ριμπάουντ), Κούπερ 8 (8 ασίστ), Χαραλαμπίδης 10, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 21, Δέδας 13 (3), Μαργαρίτης 2, Καλλές, Μπόγρης 9 (7 ριμπάουντ), Κασελάκης 13 (3), ΛιάπηςΠηγή: sport-fm.gr