Παρασκευή 7 Μαρτίου 2014

Aπέδρασε με "τάπα" του Τζάκσον!

Aκόμα μια οριακή νίκη για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που πέρασε δια πυρός και σιδήρου με 88-86 από τη Λιθουανία, με ήρωα και πάλι τον Τζάκσον.

Aπέδρασε με
Την προηγούμενη εβδομάδα είχε εκτελέσει εύστοχα δύο βολές για να πάρει τη νίκη η ΤΣΣΚΑ απέναντι στην Κουμπάν. Αυτή τη φορά ο Άαρον Τζάκσον έριξε τάπα στον Τζάστιν Ντέντμον και δεν του επέτρεψε να σκοράρει και έδωσε την 8η νίκη στην ρωσική ομάδα. Ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 16 και ο Σόνι Γουίμς 15 για τους νικητές, κορυφαίος, αλλά και μοιραίος για την Ζαλγκίρις ο Ντέντμον με 28.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ, οι Ρώσοι, κατά την προσφιλή τους συνήθεια άνοιξαν τον ρυθμό και μ’ ένα σερί 13-0 έφτασαν να προηγούνται με 12 (36-24) στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Η Ζαλγκίρις μείωσε μέχρι τους 6 για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 38-47.

Ο Πόσιους και ο Ντέντμον έβαλαν πάλι στο παιχνίδι την Ζαλγκίρις στο 3ο δεκάλεπτο, μειώνοντας την διαφορά ακόμα και στους 2 πόντους για να μειώσει στο τέλος της περιόδου στον έναν (54-55).

Η τελευταία πράξη του αγώνα ήταν δραματική, μιας και ο Πόσιους με δύο βολές στα 10.8’’ πριν το τέλος μείωσε στον πόντο (86-87), ο Τζάκσον ευστόχησε σε μια από τις δύο βολές για το 86-88 και ο ίδιος «τάπωσε» τον Ντέντμον στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο οποίος είχε επιχειρήσει τρίποντο νίκης για τους Λιθουανούς.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 38-47, 54-55, 86-88

Ζαλγκίρις Κάουνας (Στομπέργκας): Τσιζάουσκας 2, Πότσιους 20 (3), Λιπκεβίτσιους 9 (1), Κλιμαβίτσιους 6 , Γιαβτόκας 14, Γιασικεβίτσιους 2, Μιλάκνις, Κούπσας 2, Ντίμσα 3 (1), Ντέντμον 28 (4)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 16 (3), Μίτσοφ 2 Φριντζόν 12 (4), Τζάκσον 10, Κρστιτς 8 Γουίμς 15 (1), Βοροντσέβιτς 9 (1), Κάουν 5 Κριάπα 2, Χάινς 9 Πηγή: sport-fm.gr