Τρίτη 18 Μαρτίου 2014

Ωραίος ο «μοιραίος»

Με τον Μανίκα να παίρνει το αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι και να σκοράρει στο... παρά πέντε, ο Πιερικός πέρασε το εμπόδιο της Δόξα Δράμας με σκορ 2-1 και την άφησε πίσω του στην βαθμολογία.

Βήμα παραμονής έκανε ο Πιερικός απέναντι στην Δόξα Δράμας, καθώς επικράτησε με σκορ 2-1 στην έδρα του και κατάφερε να απομακρυνθεί από την ζώνη του υποβιβασμού του βορείου ομίλου της Football League.

Η ομάδα της Κατερίνης έπειτα από την σημερινή νίκη, άφησε πίσω της του Δραμινούς, που πλέον μπήκαν σε περιπέτειες.

Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για τον Πιερικό καθώς στο τρίτο μόλις λεπτό ο Ελευθεριάδης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, παγώνοντας τους αντιπάλους. Η Δόξα έδειξε την αντίδρασή της άμεσα και οκτώ λεπτά αργότερα, ο Κάσσος έφερε το ματς στα ίσα.

Οι δυο ομάδες έδειχναν υπνωτισμένες μέσα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς μετά το πρώτο αυτό 15λεπτό ήταν σαν να είχαν παραδώσει τα όπλα. Οι φάσεις του αγώνα ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και όλα πήγαιναν προς την ισοπαλία.

Μέχρι που ήρθε η φάση του 50’ να ταράξει τα νερά. Ο Μανίκας πάτησε περιοχή, ανατράπηκε και κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, αλλά ο Δαύκος είπε «όχι» κρατώντας το σκορ. Μετά από αυτό ο παίκτης των γηπεδούχων έμοιαζε ως ο μοιραίος παίκτης.

Όχι για πολύ όμως καθώς φύλαγε το καλύτερο για το τέλος και συγκεκριμένα στο 89’ όταν και έγραψε το τελικό 2-1 και αποκατέστησε το λάθος του.