Παρασκευή 28 Μαρτίου 2014

Εύκολα καθάρισε η Κουμπάν!!

Την 6η νίκη της που την φέρνει ισόβαθμη με την Γαλατασαράι στην 4η θέση του 6ου ομίλου του Τοp16 της Ευρωλίγκας, σημείωσε η Κουμπάν με 84-73 απέναντι στην Παρτιζάν.

Εύκολα καθάρισε η Κουμπάν
Mε τον Ντέρικ Μπράουν (18π.-7 ασίστ) σε μεγάλα κέφια και τον Βαλερί Λικχοντέι να εκτελεί πίσω από τα 6.75 (15π. 5/7 τριπ.), η Κουμπάν σημείωσε την 6η νίκη της στο Top 16, με 84-73 απέναντι στην Παρτιζάν. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μέχρι την 3η περίοδο, οπότε κι ένα σερί 13-0 της ομάδας του Κράσνονταρ, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα, προς το μέρος της.
Καλό το ξεκίνημα για τους Ρώσους με ένα 8-0 και με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα, μιας και οι Σέρβοι σημείωσαν το πρώτο τους καλάθι, 3:50 μετά την έναρξη του αγώνα. Η Κουμπάν διατήρησε μια σταθερή διαφορά κι έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 16-10.

Στην δεύτερη περίοδο, με πρωταγωνιστή τον Λικχοντέι που σημείωσε δύο τρίποντα και τον Μπράουν με ένα κάρφωμα έτρεξε ένα σερί 8-0 για την Κουμάν που έφτασε στο +14.Οι Μπερτάνς, Πάβλοβιτς και Μπογκντάνοβιτς οδήγησαν την Παρτιζάν στην μείωση του σκορ, ακριβώς στη μισή απόσταση στο 15’ (29-22), ενώ στο 18’ η διαφορά κατέβηκε ακόμα και στους τρεις (33-30), πριν κλείσει με 38-30.

Στην 3η περίοδο, η Κουμπάν, μόλις είδε τους Σέρβους να πλησιάζουν με πέντε πόντους του Πάβλοβιτς, πάτησε το γκάζι και με ένα σερί 13-0 κατόρθωσε να ξεφύγει με 16 στο 23’, με 51-35, ενώ ο Τέπιτς έσπασε το ρόδι μετά από 3.5 λεπτά. Από εκεί και μετά το ματς μετατράπηκε σε απλή διαδικασία για τους «σιδηροδρομικούς», αφού στο 30’ η διαφορά ήταν στους 18 πόντους.
Το μόνο που κατάφεραν οι Σέρβοι στην τελευταία περίοδο, ήταν να μαζέψουν την διαφορά σε μια τελευταία περίοδο που είχε 49 πόντους άθροισμα και το τελικό σκορ να φτάνει στο 84-73.

Τα δεκάλεπτα:16-10, 38-30, 63-45, 84-73

Κουμπάν: Μπράουν 18 (7 ασίστ), Γουίλιαμς 7 (1), Χέντριξ 12, Καλνιέτις 2 (8ασίστ), Λικχοντέι 15 (5), Γιασάιτις 13 (3), Ζούμπκοφ, Μάριτς 9, Πονκρασοφ 3, Σιμόν 5 (1)

Παρτιζάν: Τέπιτς 8 (1), Λοβέρν 8, Πάβλοβιτς 13, Νταλό, Μιλουτίνοφ 4, Μπογκντάνοβιτς 9 (1), Γκάγκιτς 7, Μούσλι 2, Σάλιτς, Άντριτς 2, Μπερτάνς 20 (4), Μπεζμπράντιτσα

Διαιτητές: Τσέρεμπουκ (Ιταλία), Μπισάνγκ (Γαλλία), Κοβάλσκι (Πολωνία) Πηγή: sport-fm.gr