Παρασκευή 28 Μαρτίου 2014

Την εκτέλεσε!!

Με τον Πλάις να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση και να πετυχαίνει 20 πόντους η Λαμποράλ έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα (105-79) από την έδρα της Εφές Αναντολού, για 12η αγωνιστική του Top 16.

Την εκτέλεσε!
Νίκη (105-79) χωρίς αντίκτυπο στη βαθμολογία πέτυχε η αδιάφορη και αποκλεισμένη από τη συνέχεια Λαμποράλ Κούτσα μέσα στην έδρα -της επίσης χωρίς ενδιαφέρον- Εφές Αναντολού στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ισπανούς ήταν ο Πλάις που έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ του «Αμπντί Ιπεκτσί» και με 20 πόντους… εκτέλεσε τους Τούρκους. Στο ίδιο ύψος κινήθηκε και ο Σαν Εμετέριο που πέτυχε 16 με δυο τρίποντα.

Αντίθετα ο μόνος που διακρίθηκε από τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γκονλούμ με 13, ενώ ο… δικός μας Κώστας Βασιλειάδης πέτυχε 8 με δυο τρίποντα.

Η Λαμποράλ Κούτσα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να αιφνιδιάσει την Εφές Αναντολού. Με κάρφωμα του Πλάις η διαφορά έφτασε στο +7 (14-7) για τους φιλοξενούμενους. Επτά συνεχόμενοι πόντοι του Βασιλειάδη, όμως, έφεραν το ματς στον πόντο (16-15) για τους Τούρκους, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι πίσω με πέντε (31-26). Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Σκαριόλο μπήκαν με σκοπό να διευρύνουν το σκορ και το κατάφεραν. Με τρομερή ευστοχία από τη γραμμή των 6,75 (6/9) η διαφορά άρχισε σιγά-σιγά να ανεβαίνει. Ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων και τα σχεδόν τριπλάσια ριμπάουντ (24-10) τους οδήγησε στο +14 (53-39),για να κλείσουν το ημίχρονο στο +13 (55-42).

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν ανάλογο, με την Εφές να προσπαθεί να «ρίξει» τη διαφορά και την Λαμποράλ από την πλευρά της, να την κρατάει σε διψήφιο αριθμό (63-50). Οι Τούρκοι έκαναν τα πάντα, όμως οι Ισπανοί είχαν τα… ριμπάουντ και την απάντηση μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (73-59). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι... παράτησαν το ματς και οι παίκτες του Σκαριόλο το εκμεταλλεύτηκαν και έφτασαν στο +25 (91-71). Από εκεί και πέρα τα πράγματα ξέφυγαν με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ό,τι θέλουν και να τελειώνουν το παιχνίδι στο +26 (105-79).

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 42-55, 59-73, 79-105

Αναντολού Εφές (Αγγέλου): Οσμάν 3(1), Βασιλειάδης 8 (2), Μπατούκ 5, Γκονλούμ 13, Κιλιτσλί 11, Σαβάνοβιτς 11, Λούκας 10, Πλάνινιτς 12, Κοσούτ, Μπιέλιτσα 6

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι 6(2), Νοτσιόνι 13, Ποέτα 7, Χάνγκα 9, Ντιόπ 9, Σαν Εμετέριο 16 (2), Πλάις 20, Ερτέλ 9, Γέλινεκ 3, Βαν Όστρουμ, Κοσέρ 13 Πηγή: sport-fm.gr