Σάββατο 1 Μαρτίου 2014

Ο ψηλός και οι κοντοί!!

Με κορυφαίους τους Μπόγρη, Χαραλαμπίδη και Κούπερ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε δύσκολα των μαχητικών Τρικάλων με 82-77 στο κλειστό της Πυλαίας.

Ο ψηλός και οι κοντοί
Την έκτη του νίκη στα τελευταία επτά παιχνίδια σημείωσε ΠΑΟΚ με 82-77 επί των Τρικάλων για την 20η αγωνιστική της Α1 παραμένοντας στο… κατόπι του τρίτου Πανιωνίου. Η τριάδα των Χαραλαμπίδη (19π.), Μπόγρη (17π., 14 ριμπ.) και Κούπερ (5π., 8 ασίστ) οδήγησε το «Δικέφαλο του Βορρά» απέναντι στους μαχητικούς νεοφώτιστους, που πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο εκτός έδρας μετά από δέκα αγώνες.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, αλλά ένα σερί 12-0 μετέτρεψε το 9-9 σε 21-8 για τον ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Μπόγρη. Τα Τρίκαλα αντέδρασαν και με τρίποντο του Περούνιτσιτς πλησίασαν στους πέντε (32-27) τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις. Πέτυχαν οκτώ αναπάντητους πόντους, έφτασαν τη διαφορά και στο +14 (45-31) με διαδοχικούς πόντους του Χαραλαμπίδη και τελικά ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 49-38.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης ο ανεβασμένος Έβανς οδήγησε τους νεοφώτιστους στην επιστροφή στο ματς μειώνοντας στους πέντε (52-47). Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Μαρκόπουλος «σοβάρεψε» τους παίκτες του και ο ΠΑΟΚ με τον Κούπερ να μοιράζει αφειδώς ασίστ απομακρύνθηκε και πάλι 66-55. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα, παρά τις αποβολές των Πέτροβιτς και Περούνιτσιτς, και μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Κούπερ στον Νικολόπουλο πλησίασαν στους έξι, 68-62. Ο Αμερικανός γκαρντ, ωστόσο, με δύο σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ κράτησε στον αφρό την ομάδα του, που ξέφυγε ξανά με δέκα, με καλάθια από Μπόγρη και Χαραλαμπίδη (72-62). Η ύστατη προσπάθεια των Τρικάλων έγινε με καλάθια από Ματαλόν και Έβανς, ενώ το τρίποντο του Γιούιν έφερε τη διαφορά σε απόσταση σουτ, 78-75, στα 16’’ πριν το τέλος. Η ψυχραιμία του Χαραλαμπίδη από τη γραμμή «σφράγισε» τη νίκη για τον ΠΑΟΚ με 82-77.

Δεκάλεπτα: 23-12, 49-38, 66-57, 82-77.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 9, Κούπερ 5, Χαραλαμπίδης 19, Τσόχλας 3, Τσαϊρέλης 12, Δέδας 3, Μαργαρίτης 8, Καλές, Μπόγρης 17, Κασελάκης 7.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 16, Περούνιτσιτς 11, Γιούιν 10, Γιαννακίδης 2, Πέτροβιτς 4, Πορίνι 6, Σαπ 5, Δεληγιάννης, Ματαλόν 13, Φούντας, Πάνος 5, Νικολόπουλος 5.

Διαιτητές: Φούφης, Σώμος, Συμεωνίδης.Πηγή: sport-fm.gr