Σάββατο 1 Μαρτίου 2014

Nικήτρια η ΤΣΣΚΑ στο ρωσικό ντέρμπι!

Με δύο βολές του Τζάκσον 4.5 δεύτερα πριν το τέλος, η ΤΣΣΚΑ πέτυχε την 7η νίκη της, με το 94-93 κόντρα στην Κουμπάν. Σούπερ ήρωας ο Τεόντοσιτς με 11 στο φινάλε

Nικήτρια η ΤΣΣΚΑ στο ρωσικό ντέρμπι
Η Κουμπάν ακούμπησε το θαύμα, ωστόσο έχασε για δεύτερη φορά φέτος, από την ΤΣΣΚΑ σε οριακό ματς. Ο Μίλος Τεόντοσιτς εκεί που η πλάστιγγα έδειχνε να γέρνει στην πλευρά της ομάδας του Κράσνονταρ με 11 πόντους στα δύο τελευταία λεπτά και παίρνοντας το φάουλ που έδωσε τη νίκη ήταν ο άνθρωπος του αγώνα. Την δική του…μπέρτα του Σούπερμαν, πήρε στο τέλος ο Τζάκσον που ευστόχησε στις δύο βολές στα 4.5 δεύτερα πριν το τέλος, ενώ ο Γιασάιτις που έκανε το τελευταίο σουτ, αστόχησε. Ο Μίτσοφ με 15 και ο Γουίμς με 12 ήταν άξιοι συμπαραστάτες του Σέρβου, ενώ ο Μπράουν είχε 23 και ο Σιμόν 18 για τους ηττημένους.

Η αναμέτρηση είχε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα αρχικά στάδια του ματς, με την Κουμπάν στο 6’ να είναι μπροστά με 15-13. Ωστόσο η ΤΣΣΚΑ κάνει ένα 16-3 στο τέλος της 1ης περιόδου για να πάρει ένα προβάδισμα 11 πόντων. Στην δεύτερη περίοδο με τέρμα το γκάζι μπήκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας που με ένα ακόμα μεγάλο επιμέρους 14-4 θα φτάσει την διαφορά στο +21 στα μισά περίπου της 2ης περιόδου (43-22). Η Λοκομοτίβ ωστόσο κατόρθωσε να μαζέψει την διαφορά στους οκτώ με την λήξη του 2ου δεκαλέπτου, επιτρέποντας μόλις πέντε πόντους στους Μοσχοβίτες σε σχεδόν 5.5 λεπτά, ενώ η ίδια πέτυχε σε αυτό το διάστημα 18 πόντους.

Κι εκεί που έδειχνε ικανή ν’ ανοίξει την διαφορά από την 3η περίοδο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κάνοντας ένα σερί 8-0 στα πρώτα 2:08 της 3ης περιόδου, ήρθε μια μεγάλη αντεπίθεση από τους «σιδηροδρομικούς». Το σκορ στο υπόλοιπο του τρίτου κομματιού του αγώνα, ήταν 28-12 για την Κουμπάν, με την τριάδα Μπράουν-Γιασάιτις- Σιμόν να κάνει θραύση και τον Ζουμπκόφ με επτά συνεχόμενους δικούς του πόντους να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων 1:12 πριν λήξει η 3η περίοδος (64-68). Ένα καλάθι του Κρστιτς κι ένα του Πάργκο έφεραν το ματς σε ισοπαλία στην λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Η Κουμπάν ξαναπήρε προβάδισμα με τέσσερις στα 6:32 πριν το τέλος με ένα σερί 5-0 από τρίποντο του Ζουμπκόφ και δίποντο του Γουίλιαμς με 72-76. Με τρεις βολές του Γουίλιαμς και κάρφωμα του Μπράουν η Κουμπάν μπαίνει στο τελευταίο τετράλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (79-84). Ο Τεόντοσιτς με δύο τρίποντα μετατρέπει το 81-86, μέσα σε 30’’ κάνει το 87-86 και ξαναβάζει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπροστά στο σκορ, αλλά ο Μάρκους Γουίλιαμς με τρίποντο ξαναδίνει προβάδισμα στην Κουμπάν με 89-87. Ο Τεόντοσιτς ισοφαρίζει με βολές 89-89 στο 1:25 πριν το τέλος. Ο Μπράουν με δύο βολές δίνει προβάδισμα στην Κουμπάν ξανά, αλλά ο Τεόντοσιτς με 3ο τρίποντο μέσα σε ελάχιστο χρόνο, φέρνει ξανά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπροστά με 92-91 στα 52’’. Γουίλιαμς και Καλνιέτις χάνουν ευκαιρίες, αλλά ο Μάρκους Μπράουν με ένα κάρφωμα 9.5 δεύτερα πριν το τέλος δίνει προβάδισμα στην Κουμπάν. Ο Τεόντοσιτς κερδίζει φάουλ, δεν μπορεί να εκτελέσει τις βολές και ο Τζάκσον που τον αντικαθιστά ευστοχεί και στις δύο για να δώσει τη νίκη, αφού ο Γιασάιτις αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 48-40, 68-68, 94-93

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Τεόντοσιτς 25 (6/8 τρίποντα), Φριτζόν 3 (1), Γουίμς 12 (2), Χάινς 4 (7ριμπάουντ), Κρστιτς 10, Μίτσοφ 15 (3), Τζάκσον 8, Πάργκο 4, Βοροντσέβιτς 3, Κάουν 10

Λοκομοτίβ Κουμπάν: Καλνιέτις 10, Πονκρασόφ, Γιασάιτις 10 (2), Μπράουν 23, Χέντριξ 4, Γουίλιαμς 11 (1), Λικχοντέι, Ζουμπκόφ 10 (2), Ζουκανένκο, Μάριτς 3, Πονκρασόφ 4, Σιμόν 18 (4)

Διαιτητές: Ράντοβιτς (Κροατία), Τόλγκα (Ιταλία), Πατέρνικο (Ιταλία) Πηγή: sport-fm.gr