Πέμπτη 12 Ιουνίου 2014

Το 100ο της Μακάμπι!!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατέκτησε με δραματικό τρόπο το 51ο πρωτάθλημα στην ιστορία της, αν και έχασε από τη Μακάμπι Χάιφα στη «Nokia Arena». Τους 100 τίτλους έφτασε η ομάδα του λαού με MVP τον Ταϊρίς Ράις

Το 100ο της Μακάμπι!
Ιστορικές στιγμές ζουν στη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Μετά το Κύπελλο και την Ευρωλίγκα, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκανε το τριπλ-κράουν και συμπλήρωσε τους 100 τίτλους στην ιστορία της κατακτώντας και το πρωτάθλημα Ισραήλ.

Η ομάδα του λαού έχασε με 84-82 στην παράταση από τη Μακάμπι Χάιφα στη «Nokia Arena», αλλά χάρη στη νίκη της με τέσσερις πόντους στον πρώτο αγώνα έφτασε στον τίτλο με δραματικό τρόπο.

Ο Ρίκι Χίκμαν με 22 και ο Ταϊρίς Ράις με 15 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νέων πρωταθλητών, ενώ ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης είχε 4 πόντους (2/6 βολές, 1/2 δίποντα) και 1 ριμπάουντ σε 8:45. Μάλιστα, ο πρώην γκαρντ του Πανιωνίου αναδείχθηκε και πολυτιμότερος παίκτης των τελικών! Πηγή: sport-fm.gr