Σάββατο 7 Ιουνίου 2014

Με την ψυχή στο στόμα η Ρεάλ!

Η Ρεάλ χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει με 98-93 τη μαχητική Μάλαγα στη Μαδρίτη και να κάνει το 1-0 στα ημιτελικά των play offs.

Με την ψυχή στο στόμα η Ρεάλ
Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε η Ρεάλ. Για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κυνηγούσε στο σκορ τη Μάλαγα, αλλά τελικά τη νίκησε, 98-93 στην παράταση (κ.α. 83-83) κι έκανε το 1-0 στα ημιτελικά των ισπανικών play offs.

Η Ουνικάχα προηγήθηκε με +12 (45-57) στις αρχές της τρίτης περιόδου και είχε το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της τέταρτης, αλλά στη συνέχεια η «βασίλισσα» πέρασε μπροστά και τελικά έφτασε με άγχος στη νίκη.

Ο Σέρχιο Γιουλ με 18, ο Νίκολα Μίροτιτς με 16 και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 15 πόντους ξεχώρισαν από τους πρωταθλητές, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης σε 21:10 είχε 8 πόντους (1/1 βολή, 2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Ο Φραν Βάσκεθ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων, ενώ από 13 πόντους είχαν Ράιαν Τούλσον και Ερλ Κάλογουεϊ.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει και πάλι στη Μαδρίτη, το μεσημέρι της Κυριακής (13:15).Πηγή: sport-fm.gr