Παρασκευή 11 Ιουλίου 2014

Θρίλερ με… happy end!!

Για άλλο ένα ματς η Εθνική «έσπασε καρδιές», αλλά κατάφερε να επικρατήσει (67-65) της Ουγγαρίας και να πάρει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο Ευρωμπάσκετ Νέων. Κορυφαίος και καθοριστικός ο Καμπερίδης.

Θρίλερ με… happy end!
Τα παιχνίδια της Εθνικής στο Ευρωμπάσκετ Νέων δεν είναι για… καρδιακούς! Όπως και στο ματς με τη Λετονία, το συγκρότημα του Κώστα Μίσσα δυσκολεύτηκε αρκετά και κόντρα στην Ουγγαρία, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στη διοργάνωση, επικρατώντας με σκορ 67-65.

Πρώτος σκόρερ και καθοριστικός για το ροζ φύλλο ήταν ο Μιχάλης Καμπερίδης με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος πρόσθεσε 13 πόντους.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής ομάδας είναι η Μεγάλη Βρετανία, την Παρασκευή (11/7, 19:00)

Στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (6-6), με την Ουγγαρία να κάνει ένα σερί 9-0 και να κάνει το 6-15! Ωστόσο, Χριστοδούλου και Καμπερίδης ανέβασαν στροφές για την Εθνική, με το σκορ στην πρώτη περίοδο να διαμορφώνεται στο 19-17 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς μέχρι και τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι Ούγγροι εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα, ωστόσο με ένα καλάθι του Αγραβάνη, η Εθνική πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (30-28). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Κώστα Μίσσα έλεγχαν το ματς και πήγαν στα αποδυτήρια με +3 (36-33).

Στην τρίτη περίοδο και με το τρίποντο του Πουλιανίτη, η Εθνική ομάδα έφτασε για πρώτη φορά στο +6 (47-41), αλλά οι Ούγγροι -εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία των διεθνών- έκαναν ένα σερί 7-0 και πήραν ξανά το προβάδισμα (47-48). Το ματς είχε γίνει ξανά ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο ισόπαλες (51-51). Εκεί, το προβάδισμα εναλλασσόταν, με τον Καμπερίδη να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ και να κάνει το 62-57. Μέχρι τη λήξη, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Κώστα Μίσσα διατήρησε το προβάδισμα με τον Καμπερίδη να «κλειδώνει» στο τέλος τη νίκη (με ένα επιθετικό ριμπάουντ και 1/2 βολές) που ήρθε με το τελικό 67-65, αφού ο Περλ δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-33, 51-51, 67-65.

Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 4, Λιάπης 5(1), Πουλιανίτης 3(1), Σπυριδωνίδης 1, Χριστοδούλου 6, Σιόλογκας 8, Καμπερίδης 14(11 ρ.), Αγραβάνης 13, Διαμαντάκος 8, Μαραγκός 5.

Ουγγαρία (Βάραντι): Μπαζσό 3(1), Μπαν 6(1), Σίμον 8, Σίνκοβιτς, Μπακ 3(1), Περλ 17(1), Βάραντι 8(1), Τσάκβαρι, Τόροκ, Μπόγκναρ 12, Μολνάρ 6, Γκαραμβόλγκιι 2.Πηγή: sport-fm.gr