Τρίτη 19 Αυγούστου 2014

Καλησπέρα, είμαι το φαβορί…!!

Τους λόγους που θεωρείται φαβορί στη φετινή Premier League επιβεβαίωσε απ’ την πρεμιέρα της η Τσέλσι. Οι «μπλε» δε χρειάστηκαν παραπάνω από ένα (σαρωτικό) 45λεπτο για να καθαρίσουν 3-1 στο Μπέρνλι.

Καλησπέρα, είμαι το φαβορί…

Πραγματοποιώντας την πειστικότερη πρεμιέρα από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν τον τίτλο στην Premier League, οι «μπλε» καθάρισαν με χαρακτηριστική άνεση (3-1) την Μπέρνλι.

Παρόλο που έμεινε πίσω στο σκορ (στο 14’ από τον Άρφιλντ) η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο δε χρειάστηκε περισσότερα από 20 λεπτά -όχι απλά για να γυρίσει το ματς, αλλά για να το τελειώσει κιόλας.

Αρκούσε λοιπόν ν’ ανοίξει άμεσα λογαριασμό ο Ντιέγκο Κόστα και να πετύχει ένα γκολ-προσφορά στο άθλημα ο Σίρλε (έπειτα από απίστευτη ομαδική προσπάθεια). Κι απ’ τη στιγμή που ο Ιβάνοβιτς ξεχείλωσε περισσότερο το σκορ, το δεύτερο ημίχρονο δε μετατράπηκε μονάχα σε τυπική διαδικασία.

Αλλά και σε ευκαιρία για να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του ο Ντιντιέ Ντρογκμπά, που γνώρισε την αποθέωση στην επιστροφή τους στους Λονδρέζους.