Δευτέρα 13 Οκτωβρίου 2014

Air… Μάικ Τζέιμς!!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέιμς ο Κολοσσός Ρόδου δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον… εφηβικό Πανιώνιο, τον οποίο και νίκησε 92-76 για την πρώτη αγωνιστική της Α1!

Air… Μάικ Τζέιμς!
Με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μάικ Τζέιμς, ο Κολοσσός Ρόδου πήρε το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν, επικρατώντας 92-76 του Πανιωνίου. Στους 26 πόντους σταμάτησε ο Αμερικανός γκαρντ, έχοντας ακόμα 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με τον Μπούλιαν να προσθέτει άλλους 17 ποντους με 10 ριμπάουντ. Από την ομάδα της Νέας Σμύρνης ξεχώρισε Σταμάτης με 16 πόντους.

Με πρωταγωνιστή τον Τζαμάρ ο Κολοσσός ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα (2-8) από την αρχή. Ο Πανιώνιος αντέδρασε, μειώνοντας στον πόντο (7-8), αλλά και πάλι η ομάδα της Ρόδου είχε την «απάντηση», κάνοντας το σκορ 10-19 με καλάθι και φάουλ του Χάγκινς. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν λύσεις την επίθεση, με τους «θαλασσί» από την άλλη να κυριαρχούν και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +13 (13-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με ένα σερί 6-0 –μετά το καλάθι και φάουλ του Μωραΐτη- πήγε την υπέρ του διαφορά στους 16 πόντους (16-32). Ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» δεν τα παράτησαν και με ένα επιμέρους σκορ 8-2 έριξαν –αρχικά- τη διαφορά στους δέκα (24-34), ενώ στη συνέχεια με το τρίποντο του Μωραΐτη ο Πανιώνιος έκανε το 27-36. Εκεί, ανέλαβε δράση ο Μπούλιαν, ο οποίος με πέντε δικούς του πόντους έκανε το 27-41 για τους Ροδίτες, ενώ με πρωταγωνιστή τον Τσάμη οι «θαλασσί» έκαναν το 32-48, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ωστόσο, για άλλη μία φορά η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν κατέθεσε τα… όπλα και με ένα σερί 8-0 «ροκάνισε» τη διαφορά (40-48), με τον Χάγκινς να διαμορφώνει το 40-50.

Η αστοχία του Κολοσσού στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έδωσε την ευκαιρία στον Πανιώνιο να κάνει ένα σερί 4-0 και να μειώσει σε 44-50. Όμως, στη συνέχεια η πολύ καλή άμυνα των «θαλασσί», σε συνδυασμό με τους πολύ καλούς επιθετικά, Μπούλιαν, Τζέιμς και Τσάμη «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 22 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (49-71).

Όπως είναι φυσικό, η μεγάλη διαφορά που είχε ο Κολοσσός από την τρίτη περίοδο, έδωσε διαδικαστικό… χαρακτήρα στην αναμέτρηση, με την ομάδα της Ρόδου να επικρατεί του Πανιωνίου με σκορ 92-76.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 40-50, 49-71, 76-92.

Πανιώνιος (Παπαχατζής): Μωραΐτης 15 (4), Πετρόπουλος 14 (1), Οικονομόπουλος 7 (1), Κουκουλάς 7, Σπυρόπουλος 2, Μελισσουργός, Μοντσενίγος, Μπιλής 15 (1), Σταμάτης 16 (1), Δούκας.

Κολοσσός Ρόδου (Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 2, Σιόλογκας, Τζαμάρ 5, Τζέιμς 26 (6τρ., 8 ριμπ. 9 ασ.), Σμιθ 8, Στεφανίδης 7 (1), Λίντεν 6 (2), Τσάμης 12 (2), Χάγκινς 9, Μπούλιαν 17 (3τρ., 10 ριμπ.). *Πηγή: sport-fm.gr*