Δευτέρα 13 Οκτωβρίου 2014

Τα «χρειάστηκε» ο ΠΑΟΚ!!

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ φάνηκε το «αφεντικό», όμως το Ρέθυμνο του έβαλε δύσκολα και έστειλε το ματς στην παράταση, με τον «δικέφαλο» να επικρατεί τελικά 88-79 μετά από ένα συναρπαστικό ματς

Τα «χρειάστηκε» ο ΠΑΟΚ
Σκληρό καρύδι αποδείχτηκε το Ρέθυμνο, όμως ο ΠΑΟΚ τελικά δεν «μάσησε» και επικράτησε 88-79 στην παράταση, στην πρεμιέρα της Basket League.

Ο «δικέφαλος» εμφανίστηκε ανώτερος στο πρώτο μισό του ματς, όμως οι Ρεθυμνιώτες με ξεσπάσματα πήραν τα πάνω τους και έφτασαν μια ανάσα απ’ τη νίκη. Η ψυχραιμία του Χαραλαμπίδη στις βολές δέκα δεύτερα πριν το τέλος έστειλε το ματς στην παράταση, ενώ και πάλι με βολές ο έμπειρος γκαρντ έδωσε «αέρα» νίκης στην ομάδα του.

Τα ηνία στην επίθεση του ΠΑΟΚ κράτησε ο Κάρτερ με 19 πόντους, ενώ ξεχώρισε και ο Βον με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Άλεν με 16 πόντους και οι Σάφτενααρ και Σίμπσον με 15 ξεχώρισαν για τους Κρητικούς, με τον τελευταίο να μαζεύει και 8 ριμπάουντ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν… ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» ξεκίνησε εντυπωσιακά, διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, που έφτασε μέχρι και το +17 (18-1) στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου και +15 στο 14’ (31-16). Με «ξεσπάσματα» το Ρέθυμνο μείωνε με τις πρώτες περιόδους να κλείνουν στο +10 υπέρ του ΠΑΟΚ (20-10 και 41-31).

Στο δεύτερο μισό ο το Ρέθυμνο «αγρίεψε». Με ένα σερί 14 πόντων πήρε για πρώτη φορά τα ηνία στο ματς (49-50), όμως ένα τρίποντο και ένα λέι απ του Τσόχλα έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 54-52 που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Από κει και πέρα το «θρίλερ» ξεκίνησε. Ο ΠΑΟΚ πήρε ελαφρύ προβάδισμα στην αρχή της τέταρτης περιόδου, που ανέτρεψε εύκολα το Ρέθυμνο για το 61-61 στο 35’. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Φαγέ έκανε το 67-69 για το Ρέθυμνο, όμως δύο εύστοχες βολές του Χαραλαμπίδη στα 10’’ έστειλαν το ματς στην παράταση.

Δύο βολές του Οντούμ στο 43’ έφεραν τον ΠΑΟΚ μετά από αρκετή ώρα στο +4 (77-73), ενώ ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο και δύο εύστοχες βολές έκανε το 82-74. Αυτή τη φορά το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να αντιδράσει , παρότι πίεσε αρκετά μέχρι το φινάλε με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την αγχωτική νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 20-10, 41-31, 54-52, 69-69, 88-79

ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 2, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 12 (2), Κάρτερ 19(3), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 7 (1), Δέδας 4, Μαργαρίτης 7 (1), Κότας, Οντούμ 9 (1), Βον 15, Σαλούστρος 11 (3).

Ρέθυμνο: Σίμσον 15 (2), Σχίζας, Κουμπούρας 5, Σάφτενααρ 15, Κάουνσιλ 2, Άλεν 16, Καλαμπόκης 3, Φαγέ 12, Σίνης, Χίλαρης 5(1), Κράβιτς 6, Δουλγεράκης*Πηγή: sport-fm.gr*