Δευτέρα 13 Οκτωβρίου 2014

Με άνεση…!!

Με κεκτημένη… ταχύτητα από το Κύπελλο και τη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα από τη Νέα Κηφισιά, επικρατώντας 76-66 στην πρεμιέρα του στην Α1.

Με άνεση…
Χωρίς αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα από τη Νέα Κηφισιά, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 76-66 στο ΟΑΚΑ, για την πρώτη αγωνιστική της Α1. Κορυφαίος ο Σλότερ για τους «πράσινους», ο οποίος τελείωσε το ματς με 18 πόντους, με τον Μπατίστα να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την ομάδα των βορείων προαστίων ξεχώρισε ο Τσαλδάρης με 14 πόντους.

Ένα επιμέρους σκορ 7-2 είχε ο Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Παρ’ όλα αυτά, η Νέα Κηφισιά έδειχνε πιο ανταγωνιστική στη συνέχεια, καθώς δεν επέτρεπε στους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους «πράσινους» στο +4 (15-11).

Στη δεύτερη περίοδο ήταν ένας άλλος… Παναθηναϊκός. Οι Γκιστ και Μπλουμς είχαν… ζεσταθεί για τα καλά, πηγαίνοντας το «τριφύλλι» στο +17 (30-13) μέσα σε πέντε λεπτά. Η ομάδα των βορείων προαστίων «ροκάνισε» κάπως τη διαφορά, αλλά δεν κατάφερε να τη ρίξει σε μονοψήφιο αριθμό (34-24), με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 5-0 στα τελευταία λεπτά και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 15 πόντους (39-24).

Με ένα 6-0 σερί ξεκίνησαν οι «πράσινοι» στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να «εκτοξεύεται» στο +21 (45-24), όμως η Νέα Κηφισιά «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο κάνοντας το 45-30. Για τα επόμενα λεπτά, οι παίκτες του Ντούσαν Ιβάνοβιτς συντηρούσαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα, όμως λίγο πριν το τέλος της περιόδου οι Κακιούζης και Μαυροειδής έβαζαν δύσκολα στην άμυνα των γηπεδούχων με το σκορ να διαμορφώνεται στο 58-45.

Η Νέα Κηφισιά συνέχισε να δυσκολεύει τον Παναθηναϊκό και στην τελευταία περίοδο, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (60-51). Με το τρίποντο του Κακιούζη έγινε το 63-54, με τους «πράσινους» κάνουν αργότερα ένα επιμέρους σκορ 7-1 και να πηγαίνουν ξανά στο +15 (70-55). Περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη, ο Τσαλδάρης με τρίποντο έφερε τη διαφορά στους οκτώ (72-64), αλλά το «τριφύλλι» δεν έχασε τη ψυχραιμία του, παίρνοντας το ροζ φύλλο με το τελικό 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 58-45, 76-66.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 18 (2), Μποχωρίδης 6, Γιάνκοβιτς 10 (1), Φώτσης 1, Λούντζης, Διαμαντίδης 9 (2), Γκιστ 9 (1), Μπατίστα 14 (10 ριμπ.), Κόνιαρης, Μπλουμς 9 (3).

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Καυκής 6 (2), Γιούιν 2, Λιακόπουλος 1, Πόποβιτς 4, Πεσάκοβιτς 7 (1), Μαυροειδής 9, Ψαθάς 10, Μελισσαράτος, Κακιούζης 10 (2), Τσαλδάρης 14 (4), Ντούβνιακ 3, Ντέιβις. *Πηγή: sport-fm.gr*