Παρασκευή 7 Νοεμβρίου 2014

Ανεμος η Εφές στο Νόβγκοροντ!!

Η Εφές σημείωσε την 3η νίκη της στον Α’ όμιλο με 76-66 επί της Νίζνι, ενώ έκανε ταυτόχρονα το δύο στα δύο στις εκτός έδρας αναμετρήσεις της.

Ανεμος η Εφές στο Νόβγκοροντ
Με τους Σάριτς (18π.) και Μπιέλιτσα (14π.) σε μεγάλη μέρα, η Αναντολού Εφές, δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάρει τη νίκη απέναντι στη Νίζνι μέσα στη Ρωσία με 76-66 και να φτάσει το 3-1. Στους επτά πόντους σε 18:10 συμμετοχής σταμάτησε ο Στράτος Περπέρογλου.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο που οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν ως ένα σημείο στο σκορ, η Εφές άρχιζε να ξεχωρίζει με τον Μπιέλιτσα και τον Σάριτς ν’ αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση και με την διαφορά στο φινάλε της περιόδου να πηγαίνει στο +6 για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς που αποσυντόνισε όσο περνούσε η ώρα τον Ρότσεστι και είχε όλο και πιο εύκολο έργο.

Στην 2η περίοδο, ουσιαστικά η τουρκική ομάδα έκανε ένα επιμέρους 4-19 στα πρώτα επτά λεπτά του δεκαλέπτου για να εκτοξεύσει την διαφορά στους 21 (19-40) στο 17’. Οι Όσμαν, Μπιέλιτσα, αλλά και ο Κορκμάζ έβρισκαν συνεχώς τις αδυναμίες της άμυνας της Νίζνι με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει πάνω από τους 20, ενώ το πρώτο μέρος έκλεισε με την διαφορά στο +18 για τους Τούρκους, 24-42.

Η τουρκική ομάδα, παρά το γεγονός πως είχε μια μεγάλη διαφορά δεν χαλάρωσε ούτε και στην 3η περίοδο, φτάνοντας την διαφορά μέχρι και τους 25 πόντους 24-49 στο 22’. Κάπου εκεί ξεκίνησε η προσπάθεια της Νίζνι να μαζέψει την κατάσταση, αλλά το μόνο που κατάφερε μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου, ήταν να βρίσκεται 20 πόντους πίσω (45-65).

Στην τελευταία περίοδο, η Νίζνι άρχισε να βρίσκει στόχο έξω από την γραμμή των τριών πόντων. Αρχικά ένα σερί 8-0 κατέβασε την διαφορά στο -12 στα 4:42 πριν το τέλος, ενώ ακολούθησε άλλο ένα 7-0 που κατέβασε την διαφορά ως τους επτά, αλλά μέχρι εκεί κράτησε η αντεπίθεση των Ρώσων και η Εφές, πήρε το 3ο ροζ φύλλο σε 4 παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα:15-21, 24-42, 45-65, 66-76

Νίζνι Νόβγκοροντ: Παραχούσκι 5, Αντόνοφ 16 (3), Ρότσεστι 19 (20, Τόμπκινς 14(2), Γκολόβκιν, Κβοστόφ 5 (1), Ποπόφ, Μπαμπούριν 5 (1), Ίβλεφ 2, Κριβοσέεφ, Βικτόροφ, Σαβέλιεφ

Αναντολού Εφές: Μπαλμπάι, Περπέρογλου 7 (1), Σάριτς 18(1), Τζάνινγκ 2, Μπιέλιτσα 14(2), Οσμάν 9(1), Λάσμε 5, Ντρέιπερ 8 (2), Κορκμάζ 9(1), ΜακΓκραθ 2, Κιλιτσλί, Κοσούτ 2 *Πηγή: sport-fm.gr*