Παρασκευή 7 Νοεμβρίου 2014

«Καθάρισε» η Λέγκια!!

Το απόλυτο νικών στον 12ο όμιλο του Europa League, διεύρυνε η Λέγκια, που επικράτησε 2-1 της Μέταλιστ και εξασφάλισε την πρόκριση στους «32». Προβάδισμα για Τραμπζονσπόρ, μετά το 1-1 με τη Λόκερεν.

«Καθάρισε» η Λέγκια
Την πρόκρισή της στους «32» του Europa League εξασφάλισε, από την 4η κιόλας αγωνιστική, η Λέγκια, που νίκησε 2-1 τη Μέταλιστ στη Βαρσοβία και έφτασε τους 12 βαθμούς στον 12ο όμιλο της διοργάνωσης. Η πολωνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Κόμπιν στο 22’, αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσει γρήγορα με τον Σαγκανόφσκι (29’) και έφτασε στη νίκη, χάρη στο τέρμα του Ντούντα στο 84’. Από την άλλη, η ουκρανική ομάδα γνώρισε την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Λόκερεν και Τραμπζονσπόρ ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο Βέλγιο, ένα αποτέλεσμα που βολεύει τους Τούρκους, οι οποίοι έφτασαν τους 7 βαθμούς και διατήρησαν τη διαφορά τριών από την αντίπαλό τους που έχει πλέον 4. Βασικός με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε ο Γιώργος Γκαλίτσιος και για τους φιλοξενούμενους ο Αβραάμ Παπαδόπουλος.

Οι Βέλγοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με τον Πατόσι, για να δεχθούν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από τον Βάρις. Οι φιλοξενούμενοι πήραν… ψυχολογία από το γκολ και στην επανάληψη ήταν αυτοί που πίεσαν και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα. Αυτό δεν ήρθε και έτσι το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.