Παρασκευή 7 Νοεμβρίου 2014

Πρώτη και καλύτερη!!

Τη μεγαλύτερη νίκη στη μέχρι τώρα πορεία της στον τρίτο όμιλο της Ευρωλίγκας πήρε η Μπαρτσελόνα την Πέμπτη, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε/Ούλεκρ με 80-78 στην Τουρκία, για την τέταρτη αγωνιστική.

Πρώτη και καλύτερη
Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 80-78 της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στην Τουρκία, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έκανε το «4 στα 4» στη φετινή διοργάνωση, αφήνοντας την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο 2-2.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ απέκτησαν το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ολεσον με 16 και Τόμιτς, Ντόελμαν με 12 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους διακρίθηκε ο Ζόριτς με 14 πόντους.

Οι Καταλανοί κατάφεραν να προηγηθούν με +4 στο 6’49’’ μετά το ντέρμπι της αρχής, όμως οι Τούρκοι έκαναν ένα σερί 8-0 με επιθετική πολυφωνία και προηγήθηκαν με +4. Στο 14-11, ένα σερί 4-0 της Μπαρτσελόνα έφερε τους Ισπανούς στο +1 και πλέον το προβάδισμα εναλλασσόταν διαρκώς για τις δυο ομάδες για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος στο +2 για τη Φενέρ.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η Φενέρ έφτασε στο +6 με τον Ζόριτς, όμως η Μπαρτσελόνα με σερί 5-0 προηγήθηκε με +1. Οι Τούρκοι κατάφεραν να αποκτήσουν ένα +2 με +3 τη συνέχεια, χάρη στην ευστοχία τους στα δίποντα και τη μικρή υπεροχή στα ριμπάουντ. Όμως, τα τρίποντα των Τούρκων τους έδωσαν ένα +1 και πλέον το προβάδισμα εναλλασσόταν σταθερά μέχρι ο Μπιέλιτσα να δώσει ένα +4 στη Φενέρ. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν δυο φορές τα +2 και +3 των Τούρκων και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι Τούρκοι έφτασαν στο +4, όμως δέχτηκαν ένα σερί 4-0 και δέχτηκαν την ισοφάριση των «μπλαουγκράνα». Όμως, στο 48-47, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκαναν ένα σερί 6-0 και έφτασαν στο +7 με τους Αμερικανούς τους. Πλέον, η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +5 με +7 σε εκείνο το διάστημα, Όμως, οι Καταλανοί βρήκαν τις λύσεις από τις βολές και το τρίποντο και προηγήθηκαν με +4 με 11-0 σερί και «έκλεισαν» το τριαντάλεπτο στο +4 με τον Πλάις.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, οι Ισπανοί διατηρούσαν ένα +4 με +5 σταθερά και έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση. Ο Ολεσον έφερε το +7, χάρη στην ευστοχία των Καταλανών στα δίποντα και ο Αμπρίνες το +9, την ώρα που οι Τούρκοι προσπαθούσαν να μπουν ξανά στο ματς. Ο Μπογκντάνοβιτς ανέλαβε δράση και μείωσε στο -4 με σερί των γηπεδούχων 5-0, με τον Ζόριτς να τη φέρνει ξανά στο -4. Στο 73-80, η Φενέρ μείωσε στο -2 στο 1’20’’ πριν τη λήξη με τους Αμερικανούς της. Στο τελευταίο λεπτό, όμως οι Χίκμαν, Χουέρτας και Πρέλτζιτς αστόχησαν διαδοχικά και, έτσι, οι Καταλανοί πήραν το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 41-41, 60-64, 78-80

ΦΕΝΕΡ: Γκάουντλοκ 16, Χίκμαν 9, Μπιέλιτσα 14, Ερντέν 2, Μπογκντάνοβιτς 4, Ζόριτς 18, Βέσελι 4, Πρέλτζιτς 11

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντόελμαν 12, Χουέρτας 9, Αμπρίνες 6, Ναβάρο 11, Σατοράνσκι 4, Πλάις 5, Τόμας 1, Ολεσον 16, Λάμπε 4, Τόμιτς 12 *Πηγή: sport-fm.gr*