Παρασκευή 7 Νοεμβρίου 2014

Τους βρήκε... μπόσικους!!

Το Χιούστον εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του Σαν Αντόνιο και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη 98-81 έχοντας, μάλιστα, φτάσει τη διαφορά και στους 30 πόντους!

Τους βρήκε... μπόσικους!
Ήταν η μεγάλη ευκαιρία του… Και το εκμεταλλεύθηκε! Το Χιούστον, εκμεταλλεύθηκε τις απουσίες του Σαν Αντόνιο πήρε μια μεγάλη νίκη 98-81 φτάνοντας έτσι στις έξι νίκες στα πρώτα ισάριθμα ματς που έχει δώσει από την αρχή της σεζόν.

Βέβαια, οι Σπερς πήγαν στο παιχνίδι χωρίς δύο από τα αστέρια τους. Ο Ντάνκαν και ο Τζινόμπιλι πήραν ανάσες από τον Πόποβιτς έχοντας αγωνιστεί και οι δύο την προηγούμενη βραδιά απέναντι στους Ατλάντα Χοκς.

Στη νίκη αυτή του Χιούστον αγωνίστηκε και ο δικός μας, Κώστας Παπανικολάου, δυστυχώς όμως χωρίς να λάμπει με την αποδόσή του. Ο Έλληνας φόργουορντ έμεινε άποντος έχοντας παίρνοντας όμως λίγες προσπάθειες (0/1 τρίποντο και 0/1 δίποντο), και «κατεβάζοντας» τέσσερα ριμπάουντ.

Οι Σπερς κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο (18-15). Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και με τον Χάουαρντ να σημειώνει 20 πόντους έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 49-29.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο ανέβασαν κι άλλο «ταχύτητα», εκτόξευσαν τη διαφορά στους 30 πόντους (75-45) μετατρέποντας σε τυπική υπόθεση τη συνέχεια.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς ο Χάουαρντ ο οποίος πέτυχε 32 πόντους με τον Χάρντεν να βοηθά πετυχαίνοντας 20 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Τζόζεφ προσπάθησε με 18 πόντους και ο Μπέινς πετυχαίνοντας 12 πόντους και μαζεύοντας 12 ριμπάουντ.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς το Πόρτλαντ επικράτησε 108-87 του Ντάλας έχοντας τον Όλντριτζ πρώτο σκόρερ με 20 πόντους. Οι Μάβερικς τα πήγαν καλά στις δύο πρώτες περιόδους φτάνοντας στο ημίχρονο προηγούμενοι με 50-46. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη…

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλύτεροι στην τρίτη περίοδο. Σε αυτή έχτισαν μια διαφορά 17 πόντων την οποία κατάφεραν να διατηρήσουν και να μεγαλώσουν στην τελευταία περίοδο και να φτάσουν σε μια νίκη.

Χιούστον – Σαν Αντόνιο 98-81
Χάουαρντ 32π (16 ριμπ.), Χάρντεν 20, Τέρι 16, Κανάαν 12 – Τζόζεφ 18, Μπέινς 12 (12 ριμπ.), Γκριν 10,

Πόρτλαντ – Ντάλας 108-87
Ολντριντζ 20, Λιλαρντ 18, ΜακΚόλουμ 13, Κάμαν 12, Μάθιους 12 – Νοβίτσκι 17, Έλις 14, Πάρσονς 11. *Πηγή: sport-fm.gr*