Δευτέρα 1 Δεκεμβρίου 2014

Ποιο ντέρμπι; «Ερυθρόλευκο» πάρτι!!

Αν και έφτασε την υπέρ του διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε με 76-67 την Παρτίζαν και έκανε το 10/10 στη φετινή Αδριατική Λίγκα.

Ποιο ντέρμπι; «Ερυθρόλευκο» πάρτι!
Μόνο… ντέρμπι δεν ήταν αυτό ανάμεσα σε Ερυθρό Αστέρα και Παρτίζαν. Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερα προβλήματα, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 76-67 την ομάδα του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς και έκαναν το 10/10 στη φετινή Αδριατική Λίγκα.

Πρώτος σκόρερ για τον αντίπαλο του Ολυμπιακού στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας ήταν ο Λάζιτς με 15 πόντους, ενώ οι Μπλάζιτς, Μαριάνοβιτς και Τζένκινς είχαν από 13. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μίλαν Μάτσβαν με 20 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Παρτίζαν «ζόρισε» κάπως τον Ερυθρό Αστέρα (19-14), όμως στο δεύτερο τα πράγματα… ξεκαθάρισαν, με τον αντίπαλο του Ολυμπιακού στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +16 (38-22) και μάλιστα με τρίποντο του Μάρκους Ουίλιαμς από το κέντρο.

Στον ίδιο ρυθμό, με το πρώτο ημίχρονο, συνέχισε στην επίθεση ο Ερυθρός Αστέρας και στο δεύτερο μέρος, με τη διαφορά να «εκτοξεύεται» στους 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-36). Στην τέταρτη περίοδο, η Παρτίζαν ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-5, μειώνοντας σε 62-51, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έπεσε ακόμα και στους επτά πόντους (70-63). Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν τη… ψυχραιμία τους και πήραν τη νίκη με το τελικό 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-22, 57-36, 76-67. *Πηγή: sport-fm.gr*