Δευτέρα 1 Δεκεμβρίου 2014

Την… κέρασε «πίκρα»

Η Έβερτον να πάγωσε το «White Hart Lane» με τον Μιραλάς, όμως η Τότεναμ τα… έφερε τούμπα. Με γκολ των Έριξεν και Σολδάδο τα «σπιρούνια» πήραν τη νίκη (2-1) και τα «ζαχαρωτά» έφυγαν με άδεια χέρια.

«Γρουσούζικη» αποδείχτηκε η 13η αγωνιστική της Premier League για την Έβερτον. Η Τότεναμ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο «White Hart Lane» γύρισε το ματς 2-1 και πήρε με πολύτιμη νίκη που την ξαναβάζει δυνατά στο παιχνίδι της Ευρώπης.

Η γκολάρα του Κέβιν Μιραλάς στο 15ο λεπτό, «πάγωσε» τους Λονδρέζους, που όμως βρήκαν τις δυνάμεις και απάντησαν γρήγορα. Ο Κρίστιαν Έρικσεν στο 21’ έφερε το ματς και πάλι στα ίσα και οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία. Το 2-1 έγινε σε ιδανικό σημείο με τον Σολδάδο να δίνει το προβάδισμα στους «spurs» στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (45+1’).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο δεύτερο 45λεπτο όμως δεν τα κατάφεραν και υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα έπειτα από πέντε ματς.