Δευτέρα 1 Δεκεμβρίου 2014

Το περίμενε καιρό!!

Όχι ένα, ούτε δύο, αλλά 20 χρόνια περίμενε η Σεντ Ετιέν να νικήσει τη Λιόν στο «Ζοφρουά Γκισάρ» και το κατάφερε με τον καλύτερο τρόπο, συντρίβοντάς την με 3-0, για τη 15η αγωνιστική της Ligue 1.
Το περίμενε καιρό!
Κάποια στιγμή θα… γινόταν! Με τον πιο εμφατικό τρόπο έβαλε τέλος η Σεντ Ετιέν στο αρνητικό σερί στο «Ζοφρουά Γκισάρ» απέναντι στη Λιόν, την οποία συνέτριψε 3-0 και πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στην «αιώνια» αντίπαλο στο συγκεκριμένο γήπεδο ύστερα από 20 χρόνια! Πρώτη ήττα για τους «λιονέ» μετά το Αύγουστο.

Η Λιόν ήταν αυτή που είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά του ματς, αλλά η Σεντ Ετιέν είχε την… απειλή. Οι «στεφανουά» είχαν δοκάρι με τον Φαν Βολφσβίνκελ στο 12’, με τον Σαλ –έξι λεπτά αργότερα- να τους βάζει μπροστά. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά την ομάδα του Γκατιέ, βγαίνοντας στην επίθεση για την ισοφάριση. Όμως, ύστερα από αντεπίθεση στο 40’ ο Ολλανδός επιθετικός έκανε το 2-0 και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον… αέρα του πρώτου ημιχρόνου μπήκε δυνατά και στο δεύτερο η Σεντ Ετιέν, με τον Περέν να βρίσκει το δοκάρι στο 49’. Ο χρόνος κυλούσε, η αντίδραση της Λιόν… αγνοούταν και ο Κοάντ στο 68’ εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» του Τολισό και έκανε το 3-0. Στο 79ο λεπτό, ο Λακαζέτ είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει, αλλά αστόχησε στο πέναλτι που είχε κερδίσει ο Φεκίρ. Έτσι, μοιραία οι «στεφανουά» πανηγύρισαν τη νίκη με 3-0, ανεβάζοντας παράλληλα και τη ψυχολογία τους στα ύψη.