Κυριακή 28 Δεκεμβρίου 2014

Ο Μουρίνιο γελάει τελευταίος!!

Το δικαιώματα που έδωσε η Τσέλσι απέναντι στη Σαουθάμπτον έριξε στα σκουπίδια η Σίτι. Οι «πολίτες» κατάφεραν να… μείνουν στην ισοπαλία, 2-2, κόντρα στην Μπέρνλι και ο Μουρίνιο τρίβει τα χέρια του!

Ο Μουρίνιο γελάει τελευταίος!
Την γκέλα της Τσέλσι στο «Saint Mary’s» (1-1 κόντρα στην Σαουθάμπτον) άφησε ανεκμετάλλευτη η Σίτι. Οι «πολίτες» παρότι προηγήθηκαν με δύο γκολ στην έδρα τους απέναντι στην Μπέρνλι τα… έκαναν μαντάρα στο δεύτερο ημίχρονο και είδαν τους τρεις βαθμούς να κάνουν φτερά, 1-1.

Η ομάδα του Πελεγκρίνι έδειχνε πως θα είχε ένα εύκολο απόγευμα στο «Etihad» και θα μείωνε στον ένα βαθμό την απόστασή της από την κορυφή. Τα τέρματα των Σίλβα (23’) και Φερναντίνιο (33’) προμήνυαν μια άνετη νίκη. Το δεύτερο 45λεπτο εξελίχθηκε σε εφιάλτη. Η Μπέρνλι δεν παράτησε το ματς και σε συνδυασμό με την χαλάρωση των γηπεδούχων έκανε την γιορτή… κηδεία. Ο Μπόιντ μόλις στο 47’ μείωσε σε 2-1 και η μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε στο 81’ με τον Μπαρνές να διαμορφώνει την μεγαλύτερη έκπληξη της 19ης αγωνιστικής.

Το λονδρέζικο ντέρμπι στο «Μπόλεϊν Γκράουντ» κατέληξε στα χέρια της Άρσεναλ. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, σε ένα ματς θρίλερ, πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 απέναντι στην Γουέστ Χαμ και έφτασε τα δύο σερί τρίποντα. Τα τέρματα των «κανονιέρηδων» σημείωσαν σε διάστημα τεσσάρων λεπτών οι Καθόρλα (41’ πέναλτι) και Γουέλμπεκ (44’) ενώ για τα «σφυριά» μείωσε ο Κουγιατέ στο 54’.

Μεγάλη νίκη για τη Λέστερ, που έφυγε με τους τρεις βαθμούς (1-0) από την έδρα της Χαλ. «Τρίποντο» και για την Στόουκ, που λύγισε στο «Μπριτάνια» 2-0 την Γουέστ Μπρομ. Χωρίς νικητή και γκολ έληξαν οι αναμετρήσεις Άστον Βίλα-Σάντερλαντ και ΚΠΡ-Κρίσταλ Πάλας.