Κυριακή 28 Δεκεμβρίου 2014

ΠΑΟΚ στο… τέλος!!

Με ένα «ξέσπασμα» στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από τη Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό, επικρατώντας , για την 11η αγωνιστική της Α1.

ΠΑΟΚ στο… τέλος!
Με τον Λαρεντζάκη να αστοχεί σε τρίποντο σχεδόν με την εκπνοή, ο ΠΑΟΚ νίκησε 69-67 τον Κολοσσό στη Ρόδο, για την 11η αγωνιστική της Α1.

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση στα πρώτα πέντε λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι (12-12). Όμως, στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα (12-15), όπου κατάφερε να φτάσει ακόμα και στο +7 (17-24), με τον Λίντεν να διαμορφώνει το 19-24 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Κολοσσός αιφνιδίασε την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, καθώς με ένα σερί 7-0 πέρασε ξανά μπροστά (26-24). Από εκείνο το σημείο και έπειτα «μίλησαν» οι άμυνες των δύο ομάδων, με το ματς να γίνεται ξανά ντέρμπι (33-34) και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο ισόπαλο 39-39.

Το ντέρμπι καλά… κρατούσε και στο δεύτερο ημίχρονο. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Κολοσσό και τον ΠΑΟΚ να έδιναν περισσότερο… βάρος στην άμυνα. Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά (55-57) και ύστερα αλλεπάλληλες άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν, ήρθε το τρίποντο του Σκοτ στην εκπνοή, με το οποίο οι Ροδίτες έκαναν το 58-57.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα… ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όπου με ένα σερί 8-0 έφτασε ξανά στο +7 (58-65). Με πρωταγωνιστή τον Τσάμη, ο Κολοσσός μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (63-67), ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Χάγκινς έφερε το ματς στο καλάθι (67-69). Στη συνέχεια, ο Τσόχλας έχασε δύο ελεύθερες βολές, ενώ στην τελευταία επίθεση των Ροδιτών, ο Λαρεντζάκης αστόχησε σε τρίποντο και έτσι οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου πήραν τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-39, 58-57, 67-69.*Πηγή: sport-fm.gr*