Κυριακή 28 Δεκεμβρίου 2014

Μίλησε η εμπειρία!

Ένα από τα σημαντικότερα διπλά της φετινής περιόδου στην προσπάθεια για παραμονή πήρε ο ΚΑΟΔ, επικρατώντας της ΑΕΝΚ στην Κηφισιά με 79-78, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Μίλησε η εμπειρία
Ο ΚΑΟΔ νίκησε 79-78 την ΑΕΝΚ στο Ζηρίνειο, στο πλαίσιο της 11ηςς αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ και πήρε μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια του για παραμονή στην κατηγορία και τη νέα αγωνιστική περίοδο, «κόβοντας» το δρόμο των Κηφισιωτών προσωρινά για την είσοδο στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα πήραν προβάδισμα στην αρχή της δεύτερης περιόδου και έπειτα, όμως το τρίποντο του Παπαμακάριου ήταν καθοριστικό και έδωσε τη νίκη, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Οντομ με 20 και Παπαμακάαριος με 18 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ντέιβις με 17 πόντους.

Η Κηφισιά προηγήθηκε στην αρχή της αναμέτρησης με σερί 8-0, όμως οι Δραμινοί με επιμέρους 3-12 προηγήθηκαν με +1. Εκεί, η ΑΕΝΚ έκανε σερί 6-0 και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3.

Στη δεύτερη περίοδο, είχαμε ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν. Στο 11’, η ΑΕΝΚ έφτασε στο +7, όμως γρήγορα ήρθε η απάντηση των παικτών του Κώστα Μέξα, που προηγήθηκαν με +1, όμως το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δυο ομάδες στην ισοπαλία.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε πιο δυνατά και εκμεταλλεύτηκε τα «νεκρά» διαστήματα των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου, φτάνοντας στο +7. Η αστοχία των γηπεδούχων τους βοήθησε να ολοκληρώσουν το τριαντάλεπτο στο +10.

Στην τέταρτη περίοδο, η Κηφισιά άρχισε να πιέζει στην άμυνα,. Ο Ντούβνιακ μείωσαν στο -2 στο 36’ και το «θρίλερ» ξεκίνησε. Στο 38’, το τρίποντο του Πεσάκοβιτς έφερε το 67-68, ενώ οι βολές του Ψαθά έδωσαν το +1. Στα 40’’, ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με 71-72 και εκεί ξεκίνησαν τα λάθη. Ο Παπαμακάριος με τρίποντο έκανε το 71-75 στα 11΄΄, ο Ψαθάς μείωσε και πάλι για το 73-75, όμως η ψυχραιμία των φιλοξενούμενων τους χάρισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-18, 35-35, 46-56, 78-79

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Καυκής 4, Λιακόπουλος 8, Πόποβιτς 6, Πεσάκοβιτς 6 (2), Μαυροειδής 5, Ψαθάς 10, Μελισσαράτος 3, Κακιούζης 7, Τσαλδάρης 2, Ντούβνιακ 10 (2), Ντέιβις 17 (3)

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 6, Τρότερ 6, Τζόνσον 3, Άτκινς 11 (1), Όντομ 20 (1), Μισέλ 4, Ζάρας 7 (1), Λο, 4, Παπαμακάριος 18 (2) *Πηγή: sport-fm.gr*