Κυριακή 4 Ιανουαρίου 2015

Λαμία χωρίς… φρένα!!

Επιστροφή στις νίκες για τη Λαμία, που επικράτησε 2-1 του Αιγινιακού και οδηγεί την κούρσα στον 2ο όμιλο της Football League. Γκέλες για Ζάκυνθο και Ολυμπιακό Βόλου, νίκη-ανάσα στον 1ο για Καλλιθέα.

Λαμία χωρίς… φρένα!
Ποδαρικό με το δεξί στο 2015 έκανε η Λαμία. Η πρωτοπόρος του 2ου ομίλου της Football League ξεπέρασε και το εμπόδιο του Αιγινιακού με σκορ 2-1 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα της Φθιώτιδας επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά από δύο παιχνίδια, όπου είχε ισάριθμες ισοπαλίες και παράλληλα διατήρησε το αήττητο μετά από 11 αγωνιστικές. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 1’ ο Φατιόν, ενώ στο 43’ ο Γκούρμα «έγραψε» το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 67’ με τον Κυνηγόπουλο σε 2-1, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Κι αν η Λαμία συνέχισε την προέλασή της, Ζάκυνθος και Ολυμπιακός Βόλου «πέταξαν» βαθμούς και έμειναν ακόμη περισσότερο πίσω από την κορυφή. Οι νησιώτες έμειναν στο 1-1 με τον Αγροτικό Αστέρα στον Εύοσμο, σε ένα παιχνίδι, στο οποίο προηγήθηκαν στο 4’ με τον Οικονόμου και δέχθηκαν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις από τον Καπία. Οι Θεσσαλοί, επίσης, περιορίστηκαν σε ισοπαλία 1-1 με τον ουραγό Φωκικό στην Άμφισσα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 64’ με πέναλτι του Διαμαντόπουλου και έξι λεπτά αργότερα, ο Καλλέργης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Πιερικός επικράτησε 1-0 του Εθνικού Γαζώρου, με σκόρερ τον Ελιομάρ (42’).

Στον 1ο όμιλο, βαθιά βαθμολογική «ανάσα» πήραν η Καλλιθέα, που νίκησε 1-0 τον Φωστήρα στο μίνι αθηναϊκό ντέρμπι της αγωνιστικής, χάρη σε τέρμα του Πίκολο στο 23’ και ο Άλιμος, που επικράτησε με σκορ 3-2 της Ερμιονίδας και μάλιστα με ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Παβίσεβιτς (20’), για να έρθουν τρία τέρματα από τους Ιωάννου (38’), Σαγανά (47’ πεν.) και Μπεριέξ (51’). Ο Παβίσεβιτς στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Και για τις δύο ομάδες, αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη τους τη φετινή σεζόν. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Παναιγιάλειος και Επισκοπή ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα.