Κυριακή 4 Ιανουαρίου 2015

«Αέρας» Σουόνσι και Γουέστ Μπρομ!!

Επίδειξη δύναμης έκαναν Σουόνσι (6-2 την Τρανμίρ) και Γουέστ Μπρομ (7-0 τη Γκέιτσχεντ) και προκρίθηκαν στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας. Πρόκριση και για την Λέστερ, 1-0 τη Νιουκάστλ.

«Αέρας» Σουόνσι και Γουέστ Μπρομ
Χωρίς να συναντήσουν το παραμικρό πρόβλημα ή καλύτερα, κάνοντας υγιεινό περίπατο, η Σουόνσι και η Γουέστ Μπρομ σφράγισαν τα εισιτήριά τους για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι «κύκνοι» συνέτριψαν με σκορ 6-2 εκτός έδρας την Τρανμίρ και οι «μπάγκις» διέσυραν με το εντυπωσιακό 7-0 τη Γκέιτσχεντ, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπεραχίνο, που πέτυχε καρέ. Ο Γιώργος Σαμαράς αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 54ο λεπτό της συνάντησης.

Στο μοναδικό παιχνίδι της ημέρας, στο οποίο τέθηκαν αντιμέτωπες δύο ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ, η ουραγός της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, Λέστερ, έστω και δύσκολα, νίκησε με σκορ 1-0 τη Νιουκάστλ και πήρε το εισιτήριο. «Χρυσός» σκόρερ για τις «αλεπούδες» ήταν ο Ουλόα στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από εκεί και πέρα, αξίζει αναφοράς η νίκη-πρόκριση της Μπόρνμουθ. Η πρωτοπόρος της Τσάμπιονσιπ, αν και έπαιξε με τη Ρόδεραμ, που αγωνίζεται στην ίδια κατηγορία, έκανε επίδειξη δύναμης, επικρατώντας με 5-1 και μάλιστα εκτός έδρας. Δύσκολη πρόκριση πήρε η Μπέρμιγχαμ, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από τους ερασιτέχνες της Μπλάιθ Σπάρτανς, αλλά με ξέσπασμα έξι λεπτών στην επανάληψη, έφτασε στην ανατροπή και στη νίκη με 3-2.

Πρόγραμμα-Αποτελέσματα της φάσης των «64» του Κυπέλλου Αγγλίας

Παρασκευή 02/01
Κάρντιφ-Κόλτσεστερ 3-1
(34’ Ραλς, 53’ Χάρις, 60’ Τζόουνς - 74’ Σέαρς)

Σάββατο 03/01
Γουέστ Μπρομ-Γκέιτσχεντ 7-0
(42’, 46’ 53’, 90+1’ Μπεραχίνο, 45+1’ Ανιτσέμπε, 55’ Μπραντ, 79’ Μόρισον)

Κέμπριτζ-Λούτον 2-1
(27’ Σίμπσον, 74’ Χάριμαν - 66’ Ντόναλντσον)

Λέστερ-Νιουκάστλ 1-0
(39’ Ουλόα)

Μίλγουολ-Μπράντφορντ 3-3
(36’ ΜακΝτόναλντ, 66’, 83’ Φούλερ - 6’, 76’ Κνοτ, 70’ αυτ. Νέλσον)

Μπάρνσλεϊ-Μίντλεσμπρο 0-2
(48’ Φόσεν, 84’ Αγιάλα)

Μπλάιθ Σπάρτανς-Μπέρμιγχαμ 2-3
(35’, 41’ Ντέιλ - 52’ Νόλακ, 55’, 58’ Τόμας)

Ρόδεραμ-Μπόρνμουθ 1-5
(10’ Μπρίντλεϊ - 44’ ΜακΝτόναλντ, 58’ Στάνισλας, 63’ Φρέιζερ, 67’, 71’ Κέρμοργκαντ)

Ροτσντέιλ-Νότιγχαμ 1-0
(12’ πεν. Βινσέντι)

Τρανμίρ-Σουόνσι 2-6
(70’ Πάουερ, 83’ Στόκτον - 34’ Ντάιερ, 49’ Κάρολ, 59’ Μπάροου, 77’, 90+4’ Γκομίς, 85’ Ρούτλτετζ)

Σκάνθορπ-Τσέστερφιλντ (21:45)

** Σε περίπτωση ισοπαλίαςμ θα υπάρξει επαναληπτικός στην έδρα της φιλοξενούμενης ομάδας. *Πηγή: sport-fm.gr*