Δευτέρα 12 Ιανουαρίου 2015

Έσπασε τα… κοντέρ ο Παναθηναϊκός!!

Δεκατέσσερα χρόνια(!) είχε να βάλει πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, ότι δηλαδή πέτυχε με τον Εργοτέλη. Ύστερα από σχεδόν δέκα χρόνια, οι πράσινοι επέστρεψαν στις πεντάρες στο πρωτάθλημα.

Έσπασε τα… κοντέρ ο Παναθηναϊκός
Καρέ έχει κάνει αρκετά κατά καιρούς. Πέντε γκολ, όμως σε ένα ματς -όπως στο αποψινό με τον Εργοτέλη- δεν βάζει συχνά ο Παναθηναϊκός. Πόσω μάλλον όταν όλα έχουν έρθει σε ένα ημίχρονο!

Κάτι ανάλογο οι πράσινοι είχαν πετύχει πριν 14 χρόνια, όταν στις 21 Οκτωβρίου είχαν «διαλύσει» με 8-0 την Παναχαϊκή, έχοντας σημειώσει τα πέντε εξ’ αυτών στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης.

Για να βρούμε, δε, τόσο παραγωγικό βράδυ για το τριφύλλι (με πέντε γκολ στο 90λεπτο) στο πρωτάθλημα, θα πρέπει να ανατρέψουμε περίπου δέκα χρόνια πίσω, όταν στις 16 Ιανουαρίου 2005 ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει 5-1 τον ΟΦΗ, όταν στις 12 Φεβρουαρίου του ίδιου έτους είχε επικρατήσει 5-1 του Απόλλωνα Καλαμαριάς κι όταν στις 24 Απριλίου (ξανά 2005) είχε ρίξει στο… καναβάτσο την Χαλκηδόνα με σκορ 6-3.