Δευτέρα 12 Ιανουαρίου 2015

Ο ΠΑΟΚ «μίλησε» τελευταίος!!

Με μια απίστευτη ανατροπή από το -4 στα τελευταία 28’’, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 73-71 της ΑΕΚ στο «Παλατάκι». Λυτρωτής ο… άφαντος Όντουμ με τρίποντο στο τέλος.

Ο ΠΑΟΚ «μίλησε» τελευταίος
Ντέρμπι Δικεφάλων από τα παλιά… Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μόλις δύο φορές στην Πυλαία, αλλά ήταν η πρώτη (2-0) και η τελευταία στο ματς (73-71) που του αρκούσαν να πανηγυρίσει μια απίθανη νίκη επί της ΑΕΚ με 73-71 στο «Παλατάκι» για τη δωδέκατη αγωνιστική. Ο Τζέικ Όντουμ, που ήταν άφαντος σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, με τρίποντο ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για τους γηπεδούχους. «Αυτοκτόνησαν» οι φιλοξενούμενοι, που βρέθηκαν στο +15 στο τρίτο δεκάλεπτο και στο +4 στα 28’’ πριν το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε το πρώτο καλάθι του ντέρμπι, αλλά ο «καυτός» Ίνγκλις με 3/3 τρίποντα έβαλε γρήγορα την ομάδα του στη θέση του οδηγού (2-9). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πλησίασαν γρήγορα στο καλάθι (8-10), αλλά τα λάθη του Κάρτερ και η αστοχία τους επέτρεψαν και πάλι στην ΑΕΚ να πατήσει γκάζι και να φτάσει στους δέκα (8-18). Ο Τσόχλας πρόσφερε λύσεις από τον πάγκο, αλλά το ίδιο συνέβη στον αντίποδα από Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις και Σάκοτα. Το τρίποντο του τελευταίου-έκτο σε επτά προσπάθειες για την ομάδα του-έφερε την «Ένωση» στο +13 (22-35), την ώρα που ο κορυφαίος μέχρι εκείνο το σημείο Μαργαρίτης αποχωρούσε με τρίτο φάουλ. Η ψυχραιμία έλειψε από τον «Δικέφαλο του Βορρά» και οδήγησε στην αποβολή από τον πάγκο του τιμ μάνατζερ, Τέλη Ζουρνατσίδη, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι «κιτρινόμαυροι» φτάνοντας ακόμη και στο +14 (26-40) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (32-42).

Με άξονα τον Μενσά-Μπονσού η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο φτάνοντας μετά από τέσσερα λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο για πρώτη φορά στο +15 (37-52). Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ θαρρείς και μεταμορφώθηκε, «έσφιξε» την άμυνά του και με όπλο την καλή κυκλοφορία στην επίθεση, αλλά και τα σουτ από Κάρτερ και Τσόχλα, κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι (53-55), ενώ ο Ίνγκλις φορτωνόταν με τέταρτο φάουλ. Τα μεγάλα τρίποντα Παπαντωνίου και Ντελινινκάιτις κρατούσαν τους φιλοξενούμενους μπροστά (55-61) παρά την αστοχία του Μενσά-Μπονσού από τη γραμμή (0/4 σερί), αλλά Τσόχλας και Λάνγκφορντ έφεραν τον ΠΑΟΚ δις σε απόσταση αναπνοής (64-65 και 66-67). Το γκολ-φάουλ του Ντελινινκάιτις στα 28’’ πριν το τέλος έδωσε τεράστιο προβάδισμα στην «Ένωση» (66-70), ο Τσόχλας με προσωπικό καλάθι στα 17’’ κράτησε στην «εντατική» την ομάδα του (68-70) και αυτό αποδείχτηκε λυτρωτικό. Ο Μιλόσεβιτς είχε 1/2 βολές, ο Κάρτερ με τη σειρά του μείωσε από τη γραμμή στον πόντο (70-71) και μετά από λάθος συνεργασία Ντελινινκάιτις-Παπαντωνίου στην επαναφορά, ο Όντουμ με τρίποντο πέτυχε το καλάθι της νίκης. Ο Λιθουανός αστόχησε στην τελευταία επίθεση και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη με 73-71.

Δεκάλεπτα: 18-23, 32-42, 53-55, 73-71.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 18, Λιάπης, Κάρτερ 14 (6 ριμπ.), Κακαρούδης 5, Τσόχλας 14 (5 ασίστ), Δέδας, Μαργαρίτης 9 (10 ριμπ.), Όντουμ 7, Βον 2, Μπρέμερ, Σαλούστρος 4.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 9, Ντελινινκάιτις 14, Σάκοτα 7, Κασελάκης 2, Γουίλιαμσον 4, Τσιάκος, Αθηναίου 2, Μιλόσεβιτς 8 (10 ριμπ.), Μενσά-Μπονσού 12 (5 ριμπ.), Ίνγκλις 13 (7 ριμπ.).

Διαιτητές: Σχινάς, Μπήτης, Διαμαντής. *Πηγή: sport-fm.gr*