Δευτέρα 12 Ιανουαρίου 2015

Νίκη με ανατροπή η ΑΕΛ στο επεισοδιακό ντέρμπι!

Σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι που διακόπηκε λόγω εισβολής οπαδών στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΛ επικράτησε 2-1 με ανατροπή του ΑΠΟΕΛ, υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές στη δεύτερη φετινή τους ήττα.

Νίκη με ανατροπή η ΑΕΛ στο επεισοδιακό ντέρμπι
Μεγάλη νικήτρια από το επεισοδιακό ντέρμπι βγήκε η ΑΕΛ, που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή και επικράτησε 2-1 επί του ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος. «Πεντάρα» η Ανόρθωση εκτός έδρας την Αγία Νάπα (5-1).

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα της Λευκωσίας που κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με γκολ του Ρίισε στο 12' με κεφαλιά. Το παιχνίδι όμως στη συνέχεια διεκόπη για 20 λεπτά, καθώς αρχικά, οπαδοί των φιλοξενουμένων έριξαν φωτοβολίδες και κροτίδες στο γήπεδο, ενώ στη συνέχεια, φίλαθλοι και των δύο ομάδων εισέβαλαν στο γήπεδο.

Όταν ηρέμησε η κατάσταση συνεχίστηκε η αναμέτρηση, με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, όμως το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένη να σκοράρουν, και αφού έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 55' με τον Καλό, έκαναν την ανατροπή με δύο γκολ του Ταγκμπατζούμι. Ο Νιγηριανός αρχικά έκανε το 1-1 στο 66' με πέναλτι, ενώ την ανατροπή ολοκλήρωσε στο 73' με δυνατό σουτ.

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου, η Ανόρθωση «διέλυσε» την Αγία Νάπα εκτός έδρας επικρατώντας με 5-1. Το σκορ άνοιξε στο 33' ο Κάλβο με δεύτερη προσπάθεια, αφού πρώτα ο Αθανασίου του απέκρουσε πέναλτι, ο Ισπανός έστειλα τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ. Στο 56' ο Μακρής έκανε το 2-0 με τον Παναγιότοφ να μειώνει σε 2-1 στο 71'. Από εκεί και πέρα ακολούθησε «πάρτι» για τους φιλοξενούμενους αφού ένα ακόμη γκολ από τον Μακρή (75') και δύο από τον Αβραάμ (84', 90'+2), διαμόρφωσαν το τελικό 5-1.

Έτσι ο ΑΠΟΕΛ, που προβληματίζει όλο και περισσότερο τις τελευταίες αγωνιστικές, έμεινε στους 33 βαθμούς ισοβαθμόντας με τον Απόλλωνα, που αγωνίζεται τη Δευτέρα εκτός έδρας με τον Οθέλλο και έχει την ευκαιρία να προσπεράσει.

Από την πλευρά της η ΑΕΛ κατάφερε να νικήσει ύστερα από τέσσερις αγώνες δίχως νίκη, και έφτασε τους 22 βαθμούς, -3 από την έκτη θέση. Η Ανόρθωση παρέμεινε 6η με 25 βαθμούς ενώ η Αγία Νάπα συνεχίζει τελευταία με 9.