Δευτέρα 5 Ιανουαρίου 2015

Σίτι χωρίς… βάσανα!!

Απ’την έξτρα δουλειά ενός επαναληπτικού απάλλαξε την Σίτι ο Τζέιμς Μίλνερ. Με δύο γκολ του Άγγλου μεσοεπιθετικού οι «πολίτες» λύγισαν, 2-1, στο «Etihad» την Σέφιλντ Γουέν. και πέρασαν στους «32».

Σίτι χωρίς… βάσανα
Τα βρήκε σκούρα, όμως ο Τζέιμς Μίλνερ την έσωσε.

Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός «γύρισε» το ματς απέναντι στην Σέφιλντ Γουένσντεϊ, 2-1, στο «Εtihad» και η Μάντσεστερ Σίτι πήρε έστω και δύσκολα το εισιτήριο στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 14ο λεπτό με τον Νούχιου, οι «πολίτες» πίεσαν όμως δεν μπόρεσαν να βρουν γρήγορα την απάντηση. Η λύση ήρθε στο 66’ όταν ο Μίλνερ έκανε το 1-1. Οι παίκτες του Πελεγκρίνι έχασαν αρκετές ευκαιρίες κι ενώ όλα έμοιαζαν πως θα υπάρξει επαναληπτικός, ο Μίλνερ έδωσε ξανά την λύση, αυτή την φορά με γκολ στο 90+1’!

Νερό στο όνομα του Μπεντέκε πίνουν στο «Βίλα Παρκ». Ο Βέλγος επιθετικός ήταν ο χρυσός σκόρερ της Άστον Βίλα κόντρα στην Μπλάκπουλ (1-0), χαρίζοντας το εισιτήριο της συνέχειας στην ομάδα του.

Λύτρωση στο τελευταίο δεκάλεπτο για την Στόουκ. Οι potters, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην έδρα τους από την Ρέξαμ στο 73', έκαναν την ανατροπή και με τρία γκολ στο φινάλε πήραν την πρόκριση (3-1).
Θα τα… ξαναπούν Σαουθάμπτον και Ίπσουϊτς, καθώς το 0-0 στο «Saint Mary’s» οδήγησε σε επαναληπτικό.