Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2015

Τρίτη νίκη και ελπίζει…!!

Χάρη στην τρίτη της φετινή νίκη στη Volley League με 3-2 στ επί της Κηφισιάς στο Χαλκιοπούλειο, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, η Λαμία εξακολουθεί να ελπίζει για την παραμονή στην κατηγορία.

Τρίτη νίκη και ελπίζει…
Η Λαμία νίκησε με 3-2 στο Χαλκιοπούλειο την Κηφισιά, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volley league, σημείωσε την τρίτη της φετινή νίκη και αύξησε τις ελπίδες παραμονής στην Α1, αφήνοντας την ομάδα των βορείων προαστίων λίγο πιο μακριά από την τετράδα.
Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, ειδικά στο τρίτο σετ που η Λαμία προηγήθηκε μέχρι τα μισά του, αλλά η Κηφισιά πήρε το προβάδισμα και με καλό σερβίς και κορυφαίους τους Τεσέιρα, Μίσιτς, πήρε το ματς.

Ο Θανάσης Κατσιγιάννης είπε πως: «Είχαμε φοβερό πρώτο σετ και με ‘όπλο’ το σερβίς, βάλαμε τις βάσεις για τη νίκη. Στο δεύτερο σετ, χάσαμε τη συγκέντρωση μας. Το τρίτο σετ θα μπορούσαμε να το είχαμε πάρει, αλλά κάναμε σημαντικά λάθη στην κόντρα επίθεση και στο σερβίς και το χάσαμε.

Από το τέταρτο σετ, δείξαμε πιο αποφασισμένοι και πήραμε τη νίκη. Μακάρι να είχαμε ‘τρίποντο’, αλλά και το δίποντο κόντρα στην Κηφισιά είναι πολύ καλό. Ευχαριστούμε τους πιστούς φίλους μας που μας βοηθάνε. Ήταν πολύ καλή νίκη με δύσκολη και καλή ομάδα. Ο αγώνας συνεχίζεται. Πάμε στη Σύρο για το Κύπελλο με τον Φοίνικα και μετά με τον Παναθηναϊκό».

Ο Κώστας Αρσενιάδης είπε πως: «Συγχαρητήρια στη Λαμία. Έπαιξε καλύτερα και, ειδικά, στο σερβίς και νίκησε δίκαια. Με τέτοια εμφάνιση, δε νομίζω πως θα κινδυνεύσει με υποβιβασμό. Εμείς δε βρεθήκαμε σε καλή μέρα. Φανήκαμε λίγο κουρασμένοι. Μας χάλασαν την υποδοχή και κάναμε πολλά λάθη υπό πίεση. Αυτή είναι μία κακή απώλεια για την υπόθεση της τετράδας. Στεναχωριόμαστε που χάσαμε. Αν το δούμε γενικά, είμαστε μέσα στο στόχο μας.

Μετά τη 16η αγωνιστική, ισοβαθμούμε στην τρίτη θέση με τον Εθνικό. Αυτό συνιστά από μόνο του επιτυχία. Δεν είμαστε υπερομάδα. Βρισκόμαστε σε ‘τροχιά’ υπέρβασης από την αρχή και θα το παλέψουμε μέχρι το τέλος. Το ευχαριστιόμαστε. Αφήνουμε πίσω μας τη Λαμία και κοιτάμε τον αγώνα Κυπέλλου με την Παναχαϊκή στην Πάτρα. Μας ενδιαφέρει πολύ το ματς αυτό, γιατί θέλουμε να πάμε στο φάιναλ-4 του Κυπέλλου. Πέρυσι, φτάσαμε μέχρι τον τελικό και θέλουμε να έχουμε ανάλογη εμπειρία».