Παρασκευή 6 Φεβρουαρίου 2015

Ο Πάργκο «άλωσε» την Πόλη!!

Με τον Πάργκο να πετυχαίνει τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε της Γαλατασαράι 97-94 στην παράταση για την 6η αγωνιστική της δεύτερης φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκα.

Ο Πάργκο «άλωσε» την Πόλη!

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Πάργκο που έβαλε το νικητήριο καλάθι για τους Ισραηλινούς στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης, ενώ πρώτος σκόρερ τους ήταν ο Σμιθ με 24. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης σημείωσε 12 πόντους και μάζεψε ένα ριμπάουντ. Από την πλευρά των Τούρκων ξεχώρισε ο Έρτσεγκ με 29 πόντους και ο Αρσλάν που προσέθεσε άλλους 20.

Με το πρώτο σφύριγμα των διαιτητών της αναμέτρησης οι δυο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ μέχρι το 6’ (15-15), αλλά τότε οι φιλοξενούμενοι έχοντας τον Ραντλ σε καλή κατάσταση με έξι πόντους, έκαναν ένα σερί 7-0 πήραν προβάδισμα στο σκορ το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (22-27).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά η Μακάμπι έχοντας πολυφωνία στην επίθεση διατήρησε το +5 (30-35) μέχρι τα μισά τηςδεύτερης περιόδου. Ωστόσο μετά το καλάθι του Σμιθ (36-40) οι παίκτες του Αταμάν πέρασαν στην αντεπίθεση και με πρωταγωνιστή τον Έρτσεγκ έκαναν το επιμέρους 13-4 που τους έφερε μπροστά στο σκορ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (49-44).

Με τον ίδιο τρόπο συνέχισαν οι Τούρκοι και στην τρίτη περίοδο και διεύρυναν τη διαφορά στο +10 (59-49) στο 26’. Όμως έπειτα από το καλάθι του Αρλάν (62-54) δυο λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, οι Ισραηλινοί ανέκαμψαν με ένα προσωπικό σερί 6-0 του Σμιθ και κατάφεραν να περιορίσουν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (64-63).

Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης επανέφερε μπροστά στο σκορ τη Μακάμπι (64-65). Μετά το καλάθι του Έρτσεγκ (69-68) στο 32’ ο Λάντεσμπεργκ ανέλαβε δράση και με δυο τρίποντα και μία βολή έβαλε 6 πόντους μπροστά τη Μακάμπι (69-75). Ο Αρσλάν και ο Κάρτερ έφεραν ξανά κοντά τη Γαλατασαράι (73-75), αλλά με το Σμιθ σε καταπληκτική μέρα οι Ισραηλινοί πήραν διψήφια διαφορά στο σκορ τριάμισι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Λάντεσμπεργκ με λέι-απ έφερε τη Μακάμπι στο +8 (77-85), αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Έρτσεγκ μείωσαν στο -1 (84-85) στο τελευταίο λεπτό, όμως τότε ο Σέρβος φόργουορντ αποδείχτηκε μοιραίος παίκτης για τη Γαλατασαράι, καθώς αστόχησε στη μια από τις δυο ελεύθερες βολές τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δυο ομάδες βάδισαν μαζί στο σκορ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Οχαγιόν με δυο βολές έφερε το ματς στα ίσα (94-94) στα 36’’. Ωστόσο ο Αρσλάν και ο Γιανγκ δεν μπόρεσαν ευστοχήσουν και να βάλουν σε θέση οδηγού τη Γαλατασαράι. Ο Αλεξάντερ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ στα 10’’ και ο Πάργκο με τρίποντο στην εκπνοή έδωσε την πολύτιμη νίκη στους Ισραηλινούς.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 49-44, 64-63, 85-85, 94-97 (παράταση)

Γαλατασαράι (Αταμάν): Κάρτερ 14, Γιανγκ 11, Έρτσεγκ 29, Γκονλούμ, Πότσιους 5, Νικόλοφ, Μάριτς 2, Γκιουλέρ 13, Αρσλάν 20, Ουράλ

Μακάμπι (Γκούντες): Πάργκο 17, Χέινς 4, Σμιθ 24, Ραντλ 8, Λίνχαρτ 2, Τάιους 4, Οχαγιόν 8, Λάντεσμπεργκ 14, Σχορτσανίτης 12, Αλεξάντερ 4 *Πηγή: sport-fm.gr*