Παρασκευή 6 Φεβρουαρίου 2015

Κόπα Λιμπερταδόρες: Στραβοπάτημα για Εστουντιάντες και Νασιονάλ!! (videos)

Ήττα με 1-0 γνώρισε η Εστουντιάντες Λα Πλάτα της Αργεντινής στο Εκουαδόρ από την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγιε.
Στο 80ό λεπτό, με πανέμορφο σουτ, ο Μάριο Πινέιδα σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα για την προκριματική φάση του Κόπα Λιμπερταδόρες. Απρόσμενο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων καταγράφηκε και στο άλλο σημερινό παιχνίδι της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, καθώς η Παλεστίνο εκμεταλλεύτηκε εξωπραγματική κόκκινη κάρτα στον υποσχόμενο Ντιέγκο Πολέντα της Νασιονάλ, ο οποίος ακόμα προσπαθεί να κατανοήσει την απόφαση του διαιτητή. Εν τέλει, πάντως, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 35ο λεπτό, ενώ στο 70ό ο Ντιέγκο Ροσέντε πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Και οι όμιλοι του Κόπα Λιμπερταδόρες:
1ος όμιλος: Ατλέτικο Μινέιρο (Βραζιλία), Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε (Κολομβία), Κόλο Κόλο (Χιλή) και Άτλας (Μεξικό).
2ος όμιλος: Σαν Λορένζο (Αργεντινή), Σάο Πάολο (Βραζιλία), Ντανούμπιο (Ουρουγουάη) και νικητής Δ.
3ος όμιλος: Κρουζέιρο (Βραζιλία), Μινέιρο Γκουαγιάνα (Βενεζουέλα), Ουνιβερσιτάριο (Βολιβία) και νικητής Α.
4ος όμιλος: Έμελεκ (Εκουαδόρ), Ιντερνασιονάλ (Βραζιλία), Ουνιβερδιδάδ Ντε Τσίλε Χιλή) και νικητής Β.
5ος όμιλος: Ζαμόρα (Βενεζουέλα), Μπόκα Τζούνιορς (Αργεντινή), Μοντεβιδέο Ουόντερερς (Ουρουγουάη) και νικητής ΣΤ.
6ος όμιλος: Ρίβερ Πλέιτ (Αργεντινή), Χουάν Αούριτς (Περού), Σαν Χοσέ (Βολιβία) και Τίγκρες (Μεξικό)
7ος όμιλος: Ατλέτικο Νασιονάλ (Κολομβία), Μπαρτσελόνα (Εκουαδόρ), Λιμπερτάδ (Παραγουάη) και νικητής Ε.
8ος όμιλος: Σπόρτινγκ Κριστάν (Περού), Ρασίνγκ Κλουμπ (Αργεντινή), Γκουαρανί (Παραγουάη) και νικητής Γ.

*Πηγή: onsports.gr*