Σάββατο 21 Φεβρουαρίου 2015

«Μίλησε» η… ανάγκη!!

Με την πίεση για συγκέντρωση βαθμών να… λειτουργεί η Χετάφε επιβλήθηκε 2-1 της ελλιπούς Εσπανιόλ στην 24η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν και βλέπει πλέον από μακριά την επικίνδυνη ζώνη.

«Μίλησε» η… ανάγκη (video)
Η Χετάφε ήταν αυτή που «καιγόταν» για το τρίποντο και το κατάφερε κόντρα στην Εσπανιόλ, επικρατώντας 2-1 στην 24η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Η ομάδα του Κίκε Φλόρες επιβεβαίωσε για ακόμα μια αγωνιστική την αγωνιστική της ανάταση, αυτή τη φορά όμως πήρε και τους πολύτιμους βαθμούς, σε αντίθεση με το ματς της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στην Βαλένθια.

Με το τρίποντο η Χετάφε πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, καθώς απομακρύνθηκε επτά βαθμούς απ’ την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Εσπανιόλ συνεχίζει στην όγδοη θέση αρκετά μακριά (12 βαθμούς) απ’ τις θέσεις που δίνουν τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Το γκολ του Σαράμπια στο 33’ άνοιξε το σκορ, ενώ ο Βάσκες στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (57’) διπλασίασε τα τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι -που αγωνίστηκαν με σημαντικές απουσίες, ανάμεσά τους και αυτή του αρχηγού τους Σέρχιο Γκαρσία- το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελευταίο λεπτό του ματς με τον Αρμπίγια.