Σάββατο 21 Φεβρουαρίου 2015

Μην βγει και… Ευρώπη η Ντόρτμουντ!! (video)

Ποια επικίνδυνη ζώνη; Αυτή η Ντόρτμουντ μέχρι κι Ευρώπη προλαβαίνει! Οι Βεστφαλοί πέρασαν κι απ’ τη Στουτγκάρδη (3-2) και συνέχισαν την αντεπίθεσή τους προς τις ψηλότερες θέσεις της βαθμολογίας.

Μην βγει και… Ευρώπη η Ντόρτμουντ! (video)
Αυτή ναι, είναι κανονική (πλέον) Ντόρτμουντ!

Με περισσότερη ευκολία απ’ όσο δείχνει το τελικό 3-2, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πέρασε απ’ τη Στουτγκάρδη και συνέχισε να διορθώνει τη βαθμολογική… ανορθογραφία που είχε δημιουργήσει πριν τη διακοπή της Bundesliga.

Με τον φορμαρισμένο Ομπαμεγιάνγκ να χτυπά για τρίτη σερί αγωνιστική, οι Βεστφαλοί βρήκαν το γκολ που θα τους έκανε αφεντικά του ματς.

Παρόλο λοιπόν που η ομάδα του Χουμπ Στέφενς βρήκε γρήγορα την απάντηση (ισοφαρίζοντας στο 32’ με πέναλτι του Κλάιν), ο Γκουντογκάν φρόντισε ν’ αποκαταστήσει πριν το ημίχρονο (45’) το προβάδισμα των Βεστφαλών. Αφού το διαχειρίστηκαν άψογα λοιπόν στο δεύτερο μέρος, ο Ρόις κλείδωσε το τρίποντο λίγο πριν τη λήξη.

Έτσι, το γκολ του Νίντερμάιερ στις καθυστερήσεις δεν πόνεσε ιδιαίτερα τη Ντόρτμουντ, που έφτασε στη τρίτη σερί νίκη κι εκτός του ότι κέρδισε σημαντικό έδαφος στη βαθμολογία, πάει και με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο μεγάλο ματς της Τρίτης με τη Γιουβέντους για το Champions League.