Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015

Εφιάλτης… με «νυχτερίδες» στην Ατλέτικο!!

Τον ιδρώτα που έριξε για να κρατηθεί κοντά στην κορυφή σπατάλησε η Ατλέτικο! Η Βαλένθια έμεινε όρθια στην Μαδρίτη, 1-1, κάνοντας το «repeat» να μοιάζει με άπιαστο όνειρο για τους «ροχιμπλάνκος».

Εφιάλτης… με «νυχτερίδες» στην Ατλέτικο!
Δεύτερη σερί ισοπαλία και το πρωτάθλημα… απομακρύνεται για την Ατλέτικο. Οι «ροχιμπλάνκος» έδωσαν δικαιώματα στην Βαλένθια, που πάλεψε μέχρι τέλους και έφυγε με βαθμό από την Μαδρίτη (1-1).

Έπειτα από ένα νωθρό ξεκίνημα στο παιχνίδι, οι παίκτες του Σιμεόνε βρήκαν σιγά-σιγά ρυθμό. Το γεγονός πως η Βαλένθια έπαιζε με σαφή προτεραιότητα την διατήρηση του «μηδέν» ευνόησε τους γηπεδούχους να βρουν χώρους. Την λύση έδωσε ο Κόκε με δυνατό σουτ έπειτα από αναστάτωση στην αντίπαλη άμυνα στο 33ο λεπτό. Τα πόδια των «ροχιμπλάνκος» λύθηκαν και τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα σε ένα καθοριστικό σημείο.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Βαλένθια έπαιξε πιο επιθετικά, ενώ οι Μαδριλένοι –έχοντας και το σκορ υπέρ τους – παρουσιάστηκαν κάπως πιο επιφυλακτικοί. Η Ατλέτικο δημιουργούσε κάποια προβλήματα στις αντεπιθέσεις, όμως δεν τελείωσε το παιχνίδι παρότι άγγιξε το 2-0 με το δοκάρι του Τιάγκο στο 70’! Τελικά, η τιμωρία ήρθε για τους παίκτες του Σιμεόνε, που στο φινάλε κλείστηκαν και το πλήρωσαν με τον Μουσταφί να ισοφαρίζει στο 78ο λεπτό. Το σοκ του 1-1 ήταν μεγάλο για τους γηπεδούχους, που δεν μπόρεσαν να το ξεπεράσουν και το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Έτσι, η Ατλέτικο δεν μπόρεσε να μείνει στο -5 από την πρωτοπόρο – πλέον – Μπαρτσελόνα κι έμεινε στην 3η θέση με 55 βαθμούς.