Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015

Magnifique… Λιόν!!

Με τον Λακαζέτ να επιστρέφει στα γκολ σκοράροντας δις και τον Φεκίρ να πετυχαίνει άλλα τόσα, η Λιόν νίκησε 5-1 τη Μονπελιέ στο «Μοσόν» και επέστρεψε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Ligue 1!

Magnifique… Λιόν!
Αυτοί την… οδηγούν! Με τους… Διόσκουρούς της, Λακαζέτ και Φεκίρ, να «καθαρίζουν» τη Μονπελιέ (5-1) στο «Μοσόν», η Λιόν επέστρεψε στην κορυφή της Ligue 1, αφήνοντας στο -1 την Παρί Σεν Ζερμέν. Στον πίνακα των σκόρερ μπήκε και ο Τολισό (90+1’), ενώ το προβάδισμα στους γηπεδούχους είχε δώσει στο 6’ ο Μπάριος.

Η Μονπελιέ ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση, μόλις στο 6’ με τον Μπάριος, εκμεταλλευόμενη τα απανωτά λάθη της άμυνας της Λιόν. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «λιονέ» ήταν αυτοί που κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο, φέρνοντας το ματς στα ίσα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λακαζέτ στο 30’, με τον Φεκίρ δέκα λεπτά αργότερα να τους βάζει μπροστά (2-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν αισθητά πιο αργός, με τη Λιόν όμως να διατηρεί χωρίς ιδιαίτερη πίεση το προβάδισμά της, έχοντας μάλιστα και δοκάρι με τον Φερί στο 70’. Δύο λεπτά αργότερα ο Φεκίρ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ (3-1) για τους «λιονέ», ενώ ο Λόπες στο 81’ απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Μπάριος, εξανεμίζοντας κάθε ελπίδα της Μονπελιέ να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Όμως, οι παίκτες του Φουρνιέ δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στις καθυστερήσεις οι Τολισό και Λακαζέτ διαμόρφωσαν το τελικό 5-1!